برش الماس

برش گوهر ها یکی از مهمترین فاکتورهای درجه بندی آنها است

در الماس ها که کیفیت برش، صیقل صفحات و نحوه چیدمان آنها بر روی براقی آن بسیار تأثیر گذار است.

سنگ الماس خام قبل از تراش

 

گوهر ها به اشکال مختلفی برش می خورند. اغلب، شکل آنها با سبک برششان اشتباه می شود. در مبحث تراش گوهر ها دو مفهوم وجود دارد:

 

۱-شکل برش (Cutting Shape)

به شکل هندسی گوهر ها اشاره می کند همانند گرد (Round)، بیضی (Oval)، مربع (Square)، مستطیل (Rectangular) و … .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شکل برش الماس می توانید به مقاله ی انواع تراش برلیان در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

۲-سبک برش (Cutting Style)

تعداد و نحوه قرار گرفتن صفحات برش را توصیف می کند. در نتیجه تناسب بین صفحات و کیفیت تراش آنها باعث ایجاد بیشترین انعکاس نور می شود.

 

همه برش ها سه قسمت اصلی داشته که عبارتند از Crown (تاج)، Pavilion (خیمه) و Girdle (کمربند) که هر کدام از این قسمت ها دارای صفحات متعددی هستند.

 

برش الماس روندی است که طی آن یک سنگ برش نخورده (Rough) الماس تبدیل به سنگی تراش خورده و زیبا می شود.

 

معرفی بخش های مختلف تراش برلیان

 

این عمل توسط شخصی که گوهرشناس بوده و دارای تجربه، مهارت و دانش زیاد است، انجام میشود، همچنین ابزار و تجهیزات مورد استفاده برای این کار باید حرفه ای باشند زیرا هرگونه جزئیات کوچکی در نتیجه نهایی تاثیر بسیار خواهد داشت.

 

 

اولین اقدام برای برش یک الماس این است که شخص تراش کار با توجه به تقاضای بازار شکل هندسی (گرد، مربع، بیضی و ..) مورد نظر راتعیین می کند. پس از آن تناسب صفحات و کیفیت تراش است که امروزه اغلب این مرحله توسط کامپیوتر و یک فرد متخصص انجام می‌شود.

 

برش بزرگترین الماس قرن

 

مراحل تراش و صیقل الماس

 

۱-Planning (طرح ریزی)

مرحله ای است که در بیشترین تاثیر را در نتیجه نهایی خواهد داشت.

لازم به ذکر است که بیشترین شکل در Rough الماس Octahedron است. در این مرحله شخص بهترین شکل هندسی ( گرد، بیضی و …) تراش را برای سنگ تعیین می‌ کند تا در نهایت کمترین اتلاف از وزن و بیشترین سود بدست بیاید به این معنی که تا حد امکان سعی می‌شود تا از وزن نهایی سنگ کاسته نشود و میزان کمتری از حجم اصلی Rough به هدر رود.

امروزه، جهت دقیق بودن اندازه ها از دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که اسکنی سه بعدی از شکل Rough را به کامپیوتر منتقل می‌کند، سپس شخص تراشکار توسط نرم‌افزار کامپیوتری می‌تواند از صحت انجام کار اطمینان یابد.

 

گفتنی است در این مرحله ناخالصیها، شکستگی ها و دیگر مواردی که ممکن است در نتیجه نهایی موثر باشند، در نظر گرفته می شوند.

دراین مرحله است که تصمیم گرفته می شود که Rough با چه روشی به دو یا چند قسمت تقسیم گردد.

 

برش سنگ الماس و تقسیم آن به برلیان های دیگر

 

۲-Cleaving (تورق)

Cleaving یا تورق مرحله تقسیم کردن Rough به دو قسمت است که توسط وارد کردن یک ضربه، به Rough در جهت موازی با صفحات اکتاهدران انجام می شود.

 

گفتنی است که امروزه این روش مانند گذشته مرسوم نبوده و روش های دیگری همچون Sawing (اره کردن) و یا Laser (لیزر)  که شکل مدرن دستگاه های آن در بلژیک مورد استفاده قرار می گیرد، انجام می شود.

 

دو نیم کردن Rough به تراش‌کار این امکان را می‌دهد که بر روی هر قطعه به طور جداگانه کار کند و علاوه بر آن بهترین استفاده را از Rough ببرد.

Cleaving

 

Sawing

 

Laser

 

۳-Bruting (کمربند زنی)

پس از اینکه Rough الماس به دو نیم تقسیم شد، سنگ وارد مرحله Bruting یا کمربند زنی می‌شود که طی آن محیط هندسی هر قطعه از Rough شکل داده می‌شود.

 

اما از آنجا که شکل گرد (Round Brilliant) محبوب ترین و پرفروش ترین شکل الماس است در اکثر مواقع تراشکار ترجیح می دهد این نوع برش را بر روی سنگ پیاده کند.

 

اتفاقی که در این مرحله می‌افتد این است که دو قطعه الماس بر روی محورهای چرخان (مانند چرخ نخ ریسی) متصل شده، در جهت های مخالف یکدیگر به طوریکه کمی با یکدیگر در تماس باشند، می‌چرخند تا زمانیکه شکل کمربند کامل گردد.

 

۴-Brillianteering & Polishing (صفحه زنی و صیقل)

جالب است بدانید، این صفحات طی دو مرحله بر روی سنگ ایجاد می‌شوند:

 

اولین مرحله Blocking نام دارد که طی آن ۸Blocker ، صفحه اصلی خیمه (Pavilion) و ۸ صفحه اصلی تاج (Crown، Table) و گاهی Culet بر روی سنگ زده می شود تا سنگی با تراش Single Cut و دارای ۱۷ یا ۱۸ صفحه ایجاد شود.

 

اهمیت این مرحله در آن است که الگویی برای اعمال مرحله بعدی ایجاد می‌نماید به این معنی که کیفیت انجام مرحله Brillianteering به انجام هرچه بهتر این مرحله بستگی دارد.

در ادامه کار Brillianteer وارد این روند شده تا کار تراش ۴۰ صفحه باقیمانده را به اتمام برساند و الماسی با ۵۷ یا ۵۸ صفحه ایجاد کند. در واقع مسئولیت ایجاد حداکثر براقی و Fire بر عهده Brillianteer می‌باشد.

 

خوب است بدانید در هنگام تراش صفحات الماس پولیش هر صفحه درست بعد از تراش آن صورت می گیرد.

 

 

 

۵-Cleaning (تمیز کردن)

پس از اتمام کلیه این مراحل الماس توسط اسیدهای مخصوص تمیز می‌شوند تا خورده‌های باقیمانده الماس از سطح آنها پاک شود.

برش الماس و کیفیت آن، یکی از مهمترین فاکتور های ارزیابی الماس (۴C`s) بوده و اهمیت ویژه ای دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فاکتور های ارزیابی الماس (۴C`s) می توانید به مقاله ی درجه بندی الماس در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

مشهور ترین تراش های سنگ الماس

 

 

error: !گلدبازار : محتوا غیر قابل کپی هستند