شت کوین

تاریخچه و ماهیت شت کوین ShitCoin

در واقع شت کوین اصطلاحی است که طی چند سال اخیر به بازار ارزهای دیجیتال وارد شده است.

 

شت به معنای مدفوع و بی ارزشی است، یعنی ارزی که قیمت بسیار پایینی دارد و تعداد صفر های فراوانی بعد از ممیز دارد. $۰.۰۰۰۰۰۰۴

 

اصطلاح ShitCoin در دنیای ارزهای دیجیتال اولین بار از کجا منشا گرفته و چه زمانی محبوبیت پیدا کرده، هنوز به صورت دقیق مشخص نیست، اما به احتمال زیاد شروع استفاده از اصطلاح شت کوین به کمی پس از معرفی بیت‌ کوین برمی‌گردد.

 

احتمالا اولین بار از این اصطلاح در تاریخ سال ۲۰۱۰ میلادی در یک تالار گفتگو به نام Bitcoin Talk استفاده شده است.

 

بر اساس Google Analytics تا قبل از سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ یعنی زمان شروع محبوبیت و رونق بازار ارزهای دیجیتال، علاقه‌ای به استفاده از این لغت وجود نداشته، اما اکنون شت کوین به اصطلاح جدا نشدنی در لغت‌نامه ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.

 

طی سال‌های اخیر با افزایش بسیار زیاد تعداد ارزهای دیجیتال و رسیدن تعداد ارزهای دیجیتال به حدود ۵۰۰۰ نوع و بیش از ۲۰ هزار بازار متفاوت، این اصطلاح نیز رایج شد.

از این اصطلاح بیشتر برای نشان دادن بی‌ ارزشی یک ارز استفاده می‌کنند.

 

هر ارز دیجیتالی که بدون دلیل خاصی و براساس حدس و گمان قیمت گذاری می‌شود شت کوین نام دارد.

 

این ارزها در ظاهر ارزهایی فاقد ارزش خاصی هستند که گاهی ممکن است سودهای کلان و بسیار زیادی را شامل شوند.

 

البته پیش از اینکه وسوسه شوید تا سود بسیار زیادی را از این شت کوین‌ها به دست آورید، صبر کنید.

 

خریداری و نگهداری این ارزهای دیجیتال اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا همان‌قدر که ممکن است این ارزها برای شما سودآور باشند، احتمال دارد که ضرر و زیان زیادی را نیز به دنبال داشته باشند، بطوری که یک شبه کل سرمایتان نابود شود یا از آن سمت یک شبه میلیاردره دلاری شوید!!!

 

پس حتما پیش از سرمایه گذاری در بازار خرید شت کوین نسبت به آن آگاهی لازم را کسب کنید.

 

 

ویژگی‌های شت کوین

۱-هنگام ورود به بازار شناسنامه دقیقی ندارند و سازندگانش اطلاعات کاملی را از کاری که می‌خواهند انجام دهند در اختیار دیگران قرار نمی‌دهند.

 

۲-ارزش گذاری این ارز بر اساس و اصول دقیقی انجام نمی‌گیرد بلکه براساس حدس و گمان انجام می‌شود.

 

۳-تیم توسعه دهنده و تشکیل دهنده این ارز دیجیتال به طور معمول ناشناس هستند و اطلاعات دقیق از آن‌ها در بازار ارز موجود نیست.

 

۴-این ارزها هیچ هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند و مشخص نیست که به چه دلیل راهی بازار شده‌اند، از این رو کاربرد خاصی را نمی‌توان برای اغلب پروژه‌‌های شت کوین‌ها متصور بود.

 

۵-این پروژه‌ ها معمولا با وعده‌های بزرگی شروع به کار می‌کنند اما هیچ چارچوب عملکردی مشخصی ندارند و براساس دستور العمل خاصی فعالیت نمی‌کنند.

 

۶-معمولا این پروژه‌ها از دیگر پروژه‌های بزرگ در این زمینه کپی شده‌اند و خیلی سطحی و بی هویت به نظر می‌آیند.

 

۷-مجموع سرمایه داران و دارندگان این ارزهای دیجیتال افراد بسیار کمی هستند که احتمالا این تعداد به بیش از ۳۰۰ نفر نیز نمی‌رسد.

 

۸-نقدینگی در این پروژه‌ها بسیار کم است حتی برخی از آن‌ها به ۳۰ هزار دلار نیز نمی رسند.

 

۹-این شت کوین‌ ها در هنگام شروع فعالیت با قیمت بسیار پایینی شروع به کار می‌کنند.

 

۱۰-همچنین هیچ اطلاعاتی از وایت پیپر این محصول در دسترس نیست، در واقع می‌توان گفت که وایت پیپری برای این ارزها وجود ندارد.

 

۱۱-استراتژی Pump and Dump یکی از عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت شت کوین‌ ها است که در ادامه به آن می پردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وایت پیپر می توانید به مقاله ی مربوط به آن در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

 

استراتژی پامپ و دامپ

پامپ و دامپ یک استراتژی در بازار است که سرمایه گذاران وظیفه شناس و با وجدان به شدت با آن مخالفند.

 

مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در افزایش قیمت Shitcoin، استراتژی Pump and Dump است.

 

افراد معروف روی توکنی که تازه معرفی شده و یا روی کالا و سهامی که قیمت پایینی دارند سرمایه گذاری هنگفتی هزینه می کنند و سپس به شدت تبلیغات انجام می دهند که اغلب از اظهارات دروغین و گمراه کننده استفاده می کنند.

 

با افزایش محبوبیت این پروژه‌ها، تقاضا برای خرید افزایش یافته و بر اساس قانون عرضه و تقاضا ارزش شت کوین‌ها نیز افزایش می‌یابد.

 

این کار بخشی از اصطلاح بالاست که پامپ نامیده می شود و مثلا با تبلیغات ادعا می کنند که اکنون بهترین موقع برای خرید ارز است و این باعث افزایش تقاضا و بالا رفتن قیمت می شود.

 

کسانی که تبلیغات آن ارز را کردند، سهام خود را با بالاترین قیمت می فروشند که این کار معمولا برای آنها سود زیادی به همراه دارد، اما باعث می شود که ارزش همان کالا پایین بیاید که به این پدیده دامپ گفته می شود و باعث ضرر سایر افراد می شود.

 

بازارهای ارزدیجیتال به اندازه بازارهای دیگر مستعد پذیرش استراتژی های پامپ و دامپ هستند، برای در امان ماندن از آن باید از سرمایه گذاری زیاد و تهاجمی اجتناب کرد و سرمایه گذاران باید قبل از سرمایه گذاری اطلاعات فراوان در مورد آن ارز کسب کنند.

 

در کل خرید شت کوین مانند قمار می باشد.

 

مزایای شت‌ کوین

۱-افزایش شدید قیمت‌ ها و سود بسیار زیاد در زمان کوتاه

 

۲-امکان نگهداری ارز برای مدت طولانی و مدید

 

۳-امکان خریداری طیف گسترده‌ای از شت کوین‌ها به طور همزمان

 

 

معایب شت‌ کوین

۱-احتمال زیاد افت قیمت و بی‌ ارزش شدن شت کوین

 

۲-احتمال وجود کلاهبرداری

 

۳-احتمال لغو پشتیبانی صرافی از شت کوین ها

 

 

تشخیص شت کوین

اگر بخواهیم به سخن بن داونپورت بنیانگذار BitGo استناد کنیم، هر روز یک شت کوین به بازار اضافه می‌شود، با همین سرعت شت کوین‌ها روز به روز در حال افزایش هستند.

 

بن داونپورت معتقد است که اگر درباره هر ارز یا کوینی این سوال برای شما پیش آمد که آیا شت کوین است یا خیر، قطعا آن کوین جز شت کوین‌ها دسته بندی می‌شود، هر کوینی شت کوین است مگر اینکه خلاف این موضوع اثبات شود.

 

او می گوید شت کوین‌ها خوشبختی نمی‌آورند و نگهداری شت کوین، بی‌ فایده است و فقط یک احمق با شت کوین‌ هایش ازدواج می‌کند.

تعداد بسیار زیادی از ارزهای موجود در بازار دیجیتال، شت کوین‌ها هستند.

 

به طور کلی شت کوین‌ ها برای سرمایه‌گذاری بلند مدت مناسب نبوده و تنها برای خرید و فروش‌ های روزانه در صرافی‌ ها استفاده می‌شوند.

 

این موضوع برای بسیاری از معامله‌ گران جذابیت دارد، چرا که آنها شت کوین را با قیمت کم خریداری کرده و پس از افزایش قیمت آنها را به قیمت بالاتری فروخته و سود کسب می‌کنند.

 

 

خرید شت کوین

به صورت کلی تفاوتی بین خرید شت کوین با خرید بیت کوین یا ارزهای دیگر وجود ندارد.

 

برای خرید شت کوین نیز مانند هر ارز دیگری باید به صرافی‌های ارزهای رمزنگاری شده مراجعه کرده و خرید شت کوین مورد نظر خود را انجام دهید، سپس به کیف پولی که ارز شما را ساپورت می کند انتقال دهید.

 

البته به یاد داشته باشید که شت کوین‌ ها در تمام صرافی‌ ها ممکن است قابل دسترسی نباشند، باید از صرافی‌های پشتیبانی کننده شت کوین مورد نظر آن را خریداری نمایید.

برای خرید و فروش شت کوین ها باید دنبال زمان مناسب باشید و در قیمت های پایین و قبل از پامپ شدن قیمت آنها راخریداری نمایید.

 

سپس برای خود یک حد سود تعیین کنید و در زمانی که سود مناسب را بدست آوردید آن را بفروشید، زیرا بعد از هر رشد قیمتی که شت کوین ها تجربه می کنند بعد از اون دامپ یا ریزش خواهند کرد.

 

اگر یک شت کوین پامپ قیمتی داشت خریداری نکنید، چون خرید در قله متضررتان می کند.

 

 

میم کوین

میم ها (Meme) یک تصویر یا ویدئو است که با متونی مبتنی بر نمادهای فرهنگی، ایده‌های اجتماعی و رویداد های حال حاضر تزیین شده که در فضای مجازی مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت ویروسی گسترش پیدا می کنند.

 

چون میم ها خیلی سریع و گسترده پخش می شوند اغلب آنها به سمبل های فرهنگی تبدیل می شوند.

 

میم ها دارای تنوع و تعدد در موضوع هستند به این شکل که مردم با آنها تصاویر یا ویدئوهای خودشان را ویرایش می کنند.

میم کوین ها (Meme Coin) همان شت کوین ها هستند که توسط افراد سرشناس یا شرکت های بزرگ و شناخته شده، همراهی و تبلیغ می شوند و نهایتا از طرف مردم اسقبال گسترده ایی از آن شده و آن شت کوین ارزش پیدا می کند.

 

میم کوین و توکن های میم با الهام از جریان‌ های فضای مجازی و اتفاقاتی که در آن رخ می‌دهد شکل گرفته است.

 

باز هم میم کوین شدن ماهیت شت بودن آن را عوض نمی کند، چون هیج مسیر و هدفی برای آن کوین وجود ندارد و فقط به فرزند خواندگی یک شخص یا شرکت معتبر درآمده است.

 

هر شت کوینی که وارد بازار ارز دیجیتال می‌شود، به دنبال جذب سرمایه گذار است، پس با بازی‌هایی که به راه می‌اندازد حواس دنیای ارزهای دیجیتال را به سمت خود جلب می‌کند.

 

یکی از این بازی‌ها، بازی با ساختن میم بود که توانست دوج کوین را به ارزش بسیار بالایی برساند که یک میم باعث رشد سرسام آور آن شد.

 

در این مواقع باید احساسات خود را کنترل کنید و به خوبی بتوانید ارزش واقعی هر ارز را شناسایی کنید. به این ترتیب شما می‌توانید از میم کوین و شت کوین نیز بهره برداری مناسبی را داشته باشید.

 

 

بهترین شت کوین ها برای سرمایه‌ گذاری

 

۱-دوج کوین Dogecoin

DOGE

در طی مدت زمان طولانی دوج کوین همیشه جزو شت کوین های معروف بازار بوده است.

 

در اصل یکی از قدیمی ترین و با سابقه ترین شت کوین های بازار و در واقع یکی از شت کوین های آینده دار است که برای اولین بار برای شوخی توسط دو نفر بنام های بیلی مارکوس Billy Markus و جکسون پالمر Jackson Palmer به عنوان یک شوخی ساخته شد.

 

امروزه آدم های معروفی مثل ایلان ماسک و مارک کوبان و اسنوپ داگ از حامیان این ارز دیجیتال هستند و در دنیا طرفداران خیلی زیادی رو این ارز جذب کرده است.

 

خیلی از کاربران احتمالا خرید و فروش دوج کوین رو قبلا انجام دادند و سود های خوبی از این ارز دیجیتال گرفتند.

 

در بررسی قیمت دوج کوین به این نتیجه رسیدیم که این ارز دیجیتال در یک سال بالای ده هزار درصد رشد کرده است و اگر یک سال پیش روی این ارز سرمایه گذاری کرده بودید، حداقل سرماییتان ده برابر می شد.

 

کمپانی Doge Foundation با کمک گرفتن از افرادی مثل Vitalik Buterin و ایلان ماسک نقشه داره که بلاک چین دوج کوین رو به شدت بهبود بدهد.

 

یکی از معایبی که دوج کوین دارد این است که محدودیتی برای تعداد کل سکه هایش ندارد و با گذر زمان تعدادش بیشتر هم می شود و همین قضیه باعث ایجاد تورم برای این شت کوین هست.

 

 

۲-شیبا اینو Shiba Inu 

SHIB

شیبا اینو رقیب اصلی دوج کوین است و با رشد های چند برابری خودش را به ۱۰ رتبه برتر مارکت کپ بازار رمز ارزها رساند و یکی از بهترین شت کوین ها برای سرمایه گذاری به حساب می آید و  جزو شت کوین های انفجاری هست.

 

این ارز دیجیتال در آگوست ۲۰۲۰ توسط یک فرد ناشناس با لقب Ryoshi و بعنوان یک توکن ERC-20 بر روی شبکه اتریوم راه اندازی شد.

 

این توکن رود مپ بزرگی رو بعنوان نقشه راه خود معرفی کرد و قرار است بلاک چین لایه دوم  و مدیریت شبکه غیرمتمرکزش را راه اندازی و همچنین استیبل کوین ها و NFT های خود را ایجاد کند.

 

یکی از ویژگی های مثبت شیبا اینو این است که تعداد توکن هایش محدود است.

 

ارز دیجیتال شیبا اینو در یک ماه اخیر بالای ۵۰۰ درصد رشد و در شش ماه بالای ۲۵۶۰ درصد رشد داشته است.

 

یکی از جنجال برانگیزترین اخبار در مورد شیبا اینو این بود که شخصی ۴۰۰ روز پیش، مبلغ ۸۰۰۰ دلار را بر روی شیبا سرمایه گذاری می کند و بعد از چهار صد روز ارزش این سرمایه گذاری به بالای ۲ میلیارد دلار رسیده است.

 

اگر در ابتدای ایجاد این شت کوین، ۱۰ هزار دلار از آن خریداری می کردید، الآن صاحب ۵۰۰ میلیون دلار پول بودید.

 

تقریبا می توان گفت هیچ سرمایه گذاری در دنیا به شما اینقدر سود نخواهد داد و این یکی از سود ده ترین سرمایه گذاری های کل تاریخ بشریت خواهد بود.

 

شیبا جزو شت کوین های آینده دار هست و می توانید از صرافی های معتبر داخلی و خارجی خریداری کنید. خرید شیبا اینو از صرافی نوبیتکس (کلیک کنید)

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استیبل کوین ها می توانید به مقاله ی مربوط به آن در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

 

۳-بیبی دوج کوین CoinBabyDoge 

BABYDOGE

خود را فرزند دوج کوین معرفی کرده که و در سال ۲۰۲۱ معرفی شد.

 

در سه هفته ابتدایی عرضه بیبی دوج، حجم معاملاتش به بالای ۲۰۰ میلیون دلار رسید و بالای ۱۶۰ هزار نفر این ارز را خریداری کردند.

 

هدف این شت کوین رفع ایرادات ارز دیجیتال دوج است و حتی ایلان ماسک هم در توییتی از آن حمایت کرده است.

 

میزان سود دهی این ارز دیجیتال در دو هفته ۶۶ درصد و در یک ماه ۱۸۱ درصد بوده است.

 

 

۴-فلوکی اینو Floki Inu

FLOKI

ایلان ماسک با انتشار توییتی در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که می‌خواهد سرپرستی یک سگ از نژاد شیبا اینو را بر عهده بگیرد و او را فلوکی بنامد.

 

همین اتفاق کوچک باعث به وجود آمدن ایده عرضه ارز دیجیتال Floki Inu شد.

 

این ارز دیجیتال با الهام گرفتن از توییت مدیر عامل شرکت‌های تسلا و اسپیس‌ اکس، توسط افرادی توسعه یافته که طرفدار سرسخت شیبا اینو و عضو جامعه کاربری آن هستند.

 

ارز دیجیتال Floki Inu هم روی بلاک چین اتریوم و هم روی اسمارت چین بایننس اجرا می‌شود.

 

این پروژه قصد دارد از طریق جامعه کاربری وسیع خود که تحت عنوان وایکینگ‌ های فلوکی (Floki Vikings) شناخته می‌شوند، به اهداف جاه طلبانه‌ای دست پیدا کند.

 

همان طور که روند صعودی شگفت انگیز دوج کوین مشاهده شد، جامعه کاربری می‌تواند یکی از قویترین عوامل موفقیت یک پروژه باشد.

 

 

۵-کیشو اینو Kishu Inu

KISHU

 کیشو اینو، برادر کوچک‌تر دوج کوین (DOGE) و بهترین دوست هوکایدو اینو (HOKK) است.

 

دوج کوین خواست کمی روی اقتصادی توکنی (Tokenomic) کار کند تا DOGE را به توکنی با عرضه کنترل شده تبدیل کند، ولی این غیر ممکن بود که با توجه به این موضوع، توکن Kishu متولد شد.

 

ارز دیجیتال کیشو اینو یک توکن با عرضه کاملاً کنترل شده است، که با هر تراکنش پیاپی بر قیمتش افزوده می‌شود.

 

مکانیسم‌های کاهش عرضه توکن Kishu شامل یک سیستم تولید و توزیع مجدد می‌شود، ۱ درصد از هر تراکنش سوزانده می‌شود و ۱ درصد دیگر به هولدرهای این توکن پاداش داده می‌شود.

 

رمزارز کیشو یک ارز دیجیتال غیر متمرکز و میم کوین (شت کوین) است که در سال ۲۰۲۱ به بازار جهانی وارد شد و در پلتفرم اتریوم ساخته شده است.

 

ارز دیجیتال کیشو اینو به صورت منصفانه راه‌اندازی شد و تیم توسعه‌ دهنده هیچ توکنی را برای خود نگه نداشتند، به عبارت دیگر خالقان توکن کیشو باید آن را از بازار آزاد می‌خریدند.

 

 

صرافی‌ های پشتیبانی کننده ی شت کوین

۱-UniSwap

 

۲-PancakeSwap

 

۳-KuCoin

 

۴-Binance

 

۵-Coinex

 

۶-BitMart

 

۷-BtcTurk

 

۸-EthFinex

 

۹-IndaCoin

 

۱۰-StellarPort

 

۱۱-CoinMate

 

۱۲-BigONE

 

۱۳-Coinone

 

۱۴-Exmo

 

۱۵-Stex

 

۱۶-Zebpay

 

۱۷-BitZ

 

۱۸-BitMex

 

۱۹-Bibox

 

۲۰-Waves

 

 

کیف پول‌ های پشتیبانی کننده ی شت کوین

 

۱-کیف پول‌ های سرد شت کوین (سخت افزاری)

۱-Ledger Nano S

 

۲-Ledger Nano X

 

۳-Trezor Model T

 

۴-Trezor One

 

۵-Cool Wallet

 

۲-کیف پول‌ های گرم شت کوین (نرم افزاری)

۱-Trust Wallet

 

۲-Jaxx Liberty

 

۳-Coinomi

 

۴-Exodus

 

۵-MetaMask

 

 

لطفاً قبل از سرمایه گذاری و خرید شت کوین های نام برده شده،

مطالعات لازم را بر روی آنها داشته باشید،

سپس سرمایه گذاری کنید،

تا متضرر نشوید.

 

 

error: !گلدبازار : محتوا غیر قابل کپی هستند