شمش، آبشده یا سکه

برای سرمایه‌گذاری کدام نوع طلا سوددهی بیشتری دارد؟

وقتی شما برای پس‌انداز بخشی از درآمد خود، تصمیم به خرید طلا می‌گیرید سوال‌های زیادی ذهنتان را به خود مشغول می‌کند. اینکه برای پس‌انداز، سکه بخریم یا طلای دست دوم؟ شمش بهتر است یا طلای دست دوم؟ طلا نو بخریم یا طلای آب شده؟ و سوالاتی از این دست.

 

 

چرا بهتر است طلا بخریم؟

اول از همه می‌خواهیم به این بپردازیم اصلا چرا سرمایه‌گذاری و خرید طلا مهم است و در ادامه موضوع کدام نوع طلا برای سرمایه‌گذاری بهتر است را زیر ذربین قرار می‌دهیم.

 

طلا، فلز گران‌بهایی است که با توجه به ویژگی‌های فیزیکی، هیچ‌ وقت از بین نمی‌رود و از گذشته تا به امروز مورد توجه انسان بوده است. بحران و نوسانات اقتصادی تاثیر منفی بر روی طلا ندارند و باعث از بین رفتن آن نمی‌شوند.

 

همین ویژگی‌ها باعث شده که طلا مورد توجه اشخاص، خانواده و حتی یک کشور و البته تمام سیستم‌های اقتصادی در جهان قرار بگیرد.

 

بسیاری از مردم جهان به خرید طلا از هر نوعی روی آورند و تصمیم می‌گیرند تا این فلز گران‌بها را به عنوان یک روش سرمایه‌گذاری برای آینده خودشان، در خانه داشته باشند.

 

همچنین سکه و طلا نسبت به بازار ارز وضعیت ایمن‌تری برای سرمایه‌گذاری دارد. چرا که به دلیل داشتن قیمت جهانی خیلی تحت تاثیر عوامل سیاسی قرار نمی‌گیرد.

 

حالا اگر تصمیم شما برای پس انداز کردن از نوع طلا قطعی شده و خرید طلا را به قصد زینتی بودن آن انجام نمی‌دهید، باید به نکته مهمی توجه کنید که آن هم بحث کارمزد است.

 

 

همین کارمزد باعث شده که در خرید طلا چند گزینه برای شما وجود داشته باشد:

 

۱-سکه بخرید؟

 

۲-طلای نو بخرید؟

 

۳-طلای دست دوم یا بی‌اجرت بخرید؟

 

۴-طلای آب شده بخرید؟

 

حال با توجه به گزینه‌های فوق؛ به این موضوع می‌پردازیم که کدام نوع طلا برای سرمایه‌گذاری بهتر است. به هر حال می‌دانیم که خرید طلا خرید گران قیمتی است و باید سعی کرد که با کمترین ضرر این کار را انجام داد.

 

کارخانه ی تولید شمش و سکه

 

طلا بخریم یا سکه؟

اگر به دنبال این هستید که با خرید طلا سرمایه انباشت کنید بهتر است سکه بخرید. درست است که ارزش یکسانی دارند اما موقع فروش سکه، سود بیشتری نصیب شما می‌شود.

 

همانطور که می‌دانید در خرید طلا مبلغی اضافه به اسم اجرت از شما گرفته می‌شود. اما سکه اجرت ساخت ندارد و هنگام فروش نیز پول اجرت ساختی از آن کم نخواهد شد.

 

به طور مثال اگر همین امروز شما طلا بخرید و با فرض ثبات نرخ طلا همین امروز هم بخواهید آن را بفروشید، عملا با توجه به کارمزد مربوط به مالیات و اجرتی که پرداخته کرده‌اید، ضرر خواهید کرد.

 

بنابراین هزینه معاملاتی در خرید طلا بسیار اهمیت دارد که از این جهت خرید سکه، گزینه بهتری جهت سرمایه‌گذاری خواهد بود.

 

با اینکه جنس سرمایه‌گذاری در سکه و طلا مربوط به فلز گران‌بهای طلا است، اما بررسی روند قیمتی آنها نشان می‌دهد طی هفت سال اخیر سوددهی سکه بیشتر از طلا بوده است. اما منظور ما از طلا در اینجا طلای نو است.

it_is_better_to_buy_gold_or_coins_blog_full_with

همچنین برای جلوگیری از قاچاق، قیمت طلا در بازار داخل باید با بازار بین‌المللی متناسب باشد، اما بازار سکه ‌این محدودیت را ندارد و امکان افزایش قیمت بالاتر نیز برای آن امکان‌پذیر است.

 

با اینکه جنس سرمایه‌گذاری در سکه و طلا مربوط به فلز گران‌بهای طلا است اما بررسی روند قیمتی آنها نشان می‌دهد طی هفت سال اخیر سوددهی سکه بیشتر از طلا بوده است.

buy_gold_or_coins_blog_full_with

 آمارها نشان می‌دهد که در هفت سال گذشته، خرید سکه سود بیشتری را نسبت به طلا نصیب سرمایه‌گذاران کرده است

 

سرمایه‌گذاری در سکه همانند سرمایه‌گذاری در بازارهای دیگر با ریسک‌هایی همراه است و نیاز به دانش و مهارت دارد.

 

برخی افراد با فعالیت در این بازار به سرمایه‌داران بزرگی تبدیل شده‌اند و برخی هم متحمل زیان‌های هنگفتی شده و مجبور به ترک این بازار شده‌اند.

 

در مجموع با توجه به میزان نقد شوندگی بالا، حفظ ارزش سرمایه در گذر زمان و نرخ رشد مناسب در دوره زمانی بلندمدت، سرمایه‌گذاری در سکه جذاب خواهد بود.

 

اگر به روند قیمتی سکه طی سال‌های اخیر توجه کرده باشید، متوجه می‌شوید که  با نوسان‌های زیادی در دوره کوتاه‌مدت مواجه بوده است، اما در همه این سال‌ها نمودار مشابهی را از خود ثبت کرده است.

 

روند رشد قیمتی سکه همواره بالاتر از نرخ تورم بوده است و همین موضوع موجب شده تا سکه تبدیل به روشی برای دور زدن افزایش قیمت‌ها شود.

 

 

سکه بخریم یا طلای دست دوم؟

خرید طلای دست دوم را بسیاری از ما شنیده‌ایم که افراد زیادی هم خواهان آن هستند.

 

برخی از کارشناسان بازار طلا اعتقاد دارند که طلای بی‌اجرت یا همان طلای دست دوم یکی از گزینه‌های بسیار مناسب برای خرید طلا است و با این کار می‌توان هزینه کمتری را پرداخت کرد.

 

با خرید طلای دست دوم دیگر پول اضافه‌ای به عنوان سود به مغازه‌دار داده نمی‌شود و می‌توانید گرم طلای بیشتری بخرید.

 

اما یک نگرانی در این بین وجود دارد و آن اینکه ممکن است طلای دست دوم، کم اجرت یا بی‌اجرتی که شما می‌خرید تقلبی و فاقد اصالت باشد. بنابراین خرید طلای دست دوم با ریسک تقلبی بودن همراه است.

 

به دلیل عدم اطمینان از خالص بودن طلای دست دوم احتمالا شما از خرید آن منصرف شوید. پیشنهاد می‌شود به جای خرید طلای بدون اجرت یا همان طلای دست دوم اقدام به خرید طلای کم اجرت کنید.

 

در بین انواع اشکال طلا، النگو کمترین اجرت را دارد. همچنین قطعات کوچیک طلا مانند آویزهای زنجیر نیز اجرت ساخت پایینی دارند که می‌تواند جایگزین طلای دست دوم شود.

buy_coins_or_second-hand_gold_blog_full_with

 

طلای دست دوم بهتر است یا آب شده؟

اسم طلای آب‌شده به عنوان یکی از بازارهای پر سود بر زبان هر سرمایه‌گذار و هرکسی که می‌‎خواهد پس اندازی داشته باشد، جاری است. بنابراین برای بسیاری سوال است که طلای آب شده بهتر است یا دست دوم؟

 

یکی از جذابیت‌های بازار طلا و سرمایه‌گذاری در آن این است که می‌توان به راحتی طلا را آب کرد که کمک می‌کند نگهداری آن بسیار ساده‌تر از پول و هر چیز دیگری باشد.

 

شما حتی اگر اقدام به خرید طلای دست دوم و کم اجرت کنید، می‌توانید به راحتی آنها را آب کنید. همین ویژگی این نوع سرمایه گذاری محبوب کرده است.

 

طلای آب شده یا Melt Gold از ذوب کردن طلای متفرقه به دست می‌آید. طلای متفرقه همان طلای دست دوم و طلای شکسته‌ای است که افراد زمانی آن‌ها را به طلافروشی‌ها فروخته‌اند.

 

در کارگاه، طلای دست دوم و شکسته شده را در کوره‌های مخصوص ریخته‌گری طلا و جواهرات ذوب می‌کنند، به همین علت به آن طلای آب شده می‌گویند.

 

اگر تصمیم به خرید طلای آب شده گرفته‌اید باید همه جوانب آن را در نظر بگیرید و صرفا به کدهایی که بر روی آن ثبت شده اتکا نکنید.

 

اگر طلای آب شده خریدید حتما آن را به افراد معتبر و قابل اعتماد نشان دهید. سعی کنید از مغازه‌های معتبر خرید کنید که زیر نظر اتحادیه طلافروشی است.

 

در بازار طلا، طلای آب شده یکی از مواردی است که سوژه‌ی خوبی برای سودجویان است.

 

چرا که اعتبار، فاکتور و عیار مشخصی ندارد و همانند خرید طلای دست دوم، خرید طلای آب شده نیز با ریسک تقلبی بودن مواجه است.

 

طلای آب شده ممکن است ناخالصی داشته باشد و عیار آن بسیار پایین باشد. برای بررسی آن باید توسط فردی ماهر و حرفه‌ای طلای آب شده قیچی بخورد یا اینکه طلای آب شده را از اول ذوب کنند و دوباره انگ بزنند تا از عیار آن مطمئن شوند.

 

طلای آب شده اجرت و کارمزدی بابت آن پرداخت نمی‌شود و از طرفی هم مالیات به آن تعلق نمی‌گیرد و سود بیشتری نسبت به مصنوعات طلا را نصیب سرمایه‌گذار خود می‌کند.

 

شما طلای آب شده را به قیمت همان عیاری می‌خرید که روی آن نوشته شده و در هنگام فروختن نیز قیمت با همان عیار حساب می‌شود.

 

نکته‌ی مهم دیگری که سرمایه‌داران را جذب خرید طلای آب‎شده می‌کند فروختن راحت آن است. همانطور که گفتیم طلای آبشده جزء مواد خام و اولیه‌ی کارخانجات و گارگاه‌های سازنده‌ی طلا و طلافروشان است.

 

به همین خاطر می‌توان در هر زمانی آن را به راحتی فروخت، فقط باید حواستان باشد که به قیمت روز طلا بفروشید.

 

همچنین در روزهایی که بازار طلا با نوسان قیمت مواجه می‌شود، سود طلای آب شده در هنگام خرید بیشتر از روزهای دیگر است.

 

به عبارتی دیگر طلافروشان و دلالان سود بیشتری در معامله طلا آب شده برای خود در نظر می‌گیرند.

 

چرا که در روزهایی که بازار طلا با نوسانات قیمت همراه است چون تقاضا برای خرید طلای آب‎شده زیاد است، قیمت طلا در بازار گران‌تر از قیمت واقعی و جهانی خود می‌شود.

melted_gold_is_better_or_second_hand_blog_full_with

بهترین گزینه‌ای که در مقابل طلای آب شده می‌توان معرفی کرد شمش است. شمش طلا اعتبار بالایی دارد و علائم حک شده بر روی آن نشان از همین دارد.

 

 

طلای آب شده بهتر است یا شمش؟

فاکتورهای مختلفی به ما می‌گوید که شمش‌های طلا تفاوت زیادی با طلای آب شده دارند. شمش‌های طلا ارزشمندتر هستند. مهم‌ترین تفاوت شمش با طلای آب شده در عیار آن است.

 

طلای آب شده همان طلاهای دست دوم و کهنه و شکسته است که در کوره ذوب شده‌اند که چون عیار این طلاجات ۱۸ است با این حساب عیار طلای آب‎شده معمولا ۱۸ است.

 

اما جالب است بدانید که شمش‌های طلا کمترین ناخالصی را داشته و ۲۴ عیار هستند.

 

دیگر تفاوت شمش با طلای آب شده محدودیت در خرید و فروش آن است. طلای آب شده در دیگر کشورهای جهان مورد معامله قرار نمی‌گیرد و فقط در ایران خرید و فروش می‌شود.

 

در حالی که شمش طلا بین‌المللی است. چون عیار آنها با هم فرق دارد گواهی استاندارد بین‌المللی به طلای آبشده تعلق نمی‌گیرد.

 

طریقه آب کردن طلای متفرقه به شمش طلا

 

شمش طلا دارای وزن و ابعاد مشخصی است اما طلای آب شده شکل‌های مختلف و بی‌قاعده‌ای دارد که هر کارگاهی باتوجه به سلیقه خود هر اندازه و هر شکلی که بخواهد آن را ذوب می‌کند.

 

همانطور که گفتیم ریسک تقلبی بودن طلای آب شده وجود دارد. اما در مقابل شمش‌های شرکتی طلا بسیار معتبر با علایم حک شده بر روی آن و با عیاری مشخص و تضمین شده در بازار عرضه می‌شوند و از اعتبار بیشتری برخوردارند.

 

علاقه مردم و سرمایه‌گذاران به خرید و فروش طلای آب شده در مقابل شمش‌های ۲۴ عیار شرکتی، اجرت و کارمزدی است که از سوی اتحادیه صنف طلا و جواهر در هر کشوری اعلام می‌شود.

 

با توجه به قیمت بالای شمش، طبیعتا سرمایه‌گذاری روی شمش طلا بیشتر به درد کسانی می‌خورد که پول هنگُفتی دارند.

 

البته شمش‌‌های طلای گرمی نیز در بازار عرضه می‌شود اما باید گفت: اغلب کلکسیون‎دارها خریدار این مدل شمش‌ها هستند یا اغلب برای هدیه دادن، آن‌ها را خریداری می‌کنند.

 

بهتر است این را بدانید که شمش‌های گرمی اجرت و کارمزد زیادی دارند، با این حساب بهتر است به جای خرید شمش‌های گرمی طلای دست دوم یا آب شده از جای معتبر بخرید.

 3b31cd87-2fdd-4cb6-9453-f1c4266ce566.jpg.766x0_q95_crop

حالا که به این نتیجه رسیدیم که خرید سکه از طلا بهتر است؛ این سوال در ذهن شکل می‌گیرد که از میان انواع سکه، کدام نوع سکه برای سرمایه‌گذاری بهتر است؟

 

 

خرید چه نوع سکه‌ای سود بیشتری دارد؟

سرمایه گذاری در سکه به معنی خرید پنج نوع سکه رایج امامی، تمام بهار آزادی، نیم سکه بهار آزادی، ربع سکه بهار آزادی و سکه گرمی برای کسب سود و یا سرمایه‌گذاری طولانی‌ مدت به‌عنوان پشتوانه مالی است. با ورود به بازار سکه متوجه خواهید شد که سوددهی سکه در انواع مختلف آن تفاوت‌ است.

important_points_in_buying_and_selling_coins_blog_full_with

۱-سکه پرتقاضا

بیشترین تقاضا در بازار مربوط به سکه امامی آخرین ورژن ضرب شده است. ربع سکه نیز که قیمت‌های پایین‌تری دارد همیشه با تقاضای بیشتری روبرو است.

 

۲-نوسان قیمت

به یاد داشته باشید که نوسان قیمت سکه تمام بهار آزادی از بقیه انواع سکه بیشتر است.

 

۳-سال ضرب سکه

سال ضرب سکه نیز در قیمت آن تاثیرگذار است. در واقع تاریخ و نوع سکه نباید در قیمت آن تاثیر بگذارد. اگر به دید کلکسیونی به آن نگاه کنیم باید سکه با ضرب پایین‌تر باید گران‌تر باشد نه ارزن‌تر. به هر حال تفاوت قیمت بین سکه‌های با ضرب سال جدیدتر و قدیمی‌تر، به یک مکانیزم طبیعی در بازار سکه تبدیل شده است. بانک مرکزی اختلاف قیمت بین سکه‌ها با سال‌ ضرب متفاوت را موجه نمی‌داند و قرار است برای حل این مشکل در آینده نزدیک سال ضرب از روی سکه‌ها را بردارد.

 

اکثر افراد به دنبال سکه‌هایی هستند که سال ضرب آن جدیدتر باشد و همین تقاضای زیاد، قیمت آن را افزایش داده و موجب شده حباب قیمتی بیشتری نیز نسبت به سکه‌های قدیمی داشته باشد.

 

بنابراین سعی کنید سکه‌هایی را بخرید که سال ضرب آنها از ۱۳۸۶ به بعد باشند زیرا در زمان فروش این سکه‌ها را با قیمت بالاتری از شما می‌خرند.

 

۴-حباب سکه

در بین انواع سکه، حباب سکه تمام، نسبت به ربع سکه و نیم سکه خیلی بالاتر است.

 

۵-سکه پهلوی ممنوع

نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که اگر قصد شما از خرید، تنها سرمایه‌گذاری در سکه بوده، سمت خرید سکه‌های پهلوی نروید. چرا که به دلیل کلکسیونی بودن این سکه‌ها به راحتی معامله نمی‌شوند و افراد خاصی مشتری این نوع سکه‌ها هستند.

 

۶-سکه سودده‌تر

برای پاسخ به این سوال که کدام نوع سکه برای سرمایه‌گذاری بهتر است در این قسمت به بررسی رفتار هر یک از آنها در بازه‌های زمانی یکسان می‌پردازیم.

 

در این قسمت بازدهی انواع سکه را در دو دوره کوتاه‌ مدت و بلند مدت مورد بررسی قرار داده‌ایم:

 

۱-دوره کوتاه مدت

را از ابتدای سال جاری تا ابتدای آذر ماه به مدت هشت ماه در نظر گرفته‌ایم. همانطور که از تصویر مشخص است در دوره کوتاه مدت سکه‌های با قیمت پایین‌تر افزایش قیمت بیشتری را به ثبت رسانده‌اند.

 

coin_buying_guide_blog_full_with

 بازدهی ۸ ماهه نخست سال ۹۹، سکه گرمی بازدهی بیشتری نسبت به انواع دیگر داشته است

 

با مقایسه سوددهی در سرمایه‌گذاری بر سکه می‌بینیم که سکه گرمی طی دوره کوتاه مدت هشت ماهه توانسته ۱۵۵ درصد بازدهی داشته باشد در حالی که طی همین مدت سکه تمام بهار آزادی کمتر از ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

 

بنابراین با توجه به آمارهای موجود که از مطالعه رفتار انواع سکه در هشت ماه اخیر به‌دست‌آمده است درمی‌یابیم که سرمایه‌گذاری بر روی سکه تمام بهار آزادی و سکه امامی سود کمتری را در کوتاه مدت به همراه دارد.

 

همانطور که قبلا هم متذکر شدیم سکه در یک بازه زمانی طولانی سود تضمین‌شده‌ای را برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان می‌آورد. ازاین‌رو این رفتار برای سرمایه گذاری در سکه در دوره بلندمدت نیز می‌تواند فرهنگ مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد.

 

۲-دوره بلند مدت

در تصویر زیر نتیجه بازدهی سرمایه‌گذاری در انواع سکه را در دوره بلندمدت (۲۰ ماهه) را می‌بینید که نتایج کاربردی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

 

which_type_of_coin_is_more_profitable_blog_full_with

بازدهی ۲۰ ماهه بازار سکه به ما نشان می‌دهد که کدام نوع سکه برای سرمایه‌گذاری بهتر است

 

دوره بلندمدت را از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا ابتدای آذر ماه امسال در نظر گرفته‌ایم. همانطور که از تصویر مشخص است در دوره بلندمدت نیز سکه‌های با قیمت پایین‌تر افزایش قیمت بیشتری را به ثبت رسانده‌اند.

 

با توجه به بررسی قیمت انواع سکه طی ۲۰ ماه گذشته، درمی‌یابیم که سرمایه‌گذاری در سکه برای دوره بلندمدت بر روی سکه گرمی و ربع‌ سکه سود بیشتری به همراه دارد.

 

با مقایسه سوددهی در سرمایه‌گذاری بر سکه می‌بینیم که سکه گرمی طی دوره بلندمدت ۲۰ ماهه توانسته ۱۸۵ درصد بازدهی داشته باشد در حالی که طی همین مدت نیم سکه ۱۴۷ درصد افزایش قیمت داشته است.

 

بازدهی انواع سکه را در دوره بلندمدت و کوتاه مدت بررسی کردیم، واقعیت این است که سکه همیشه دارای نوسان ثابتی در طول یک سال کامل می‌باشد. به همین دلیل نه به جهش قیمت‌های آن در بازه‌های کوتاه‌مدت دل خوش کنید و نه با کاهش قیمت آن در برخی دوره‌ها ناامید شوید.

 

 

با وجود نرخ تورم، سکه طلا بخریم یا دلار؟

 

 

نکات مهم در خرید و فروش سکه

سرمایه‌گذاری در سکه اگر با دقت و تحقیق انجام شود می‌تواند سود خوبی را نصیب شما کند. در این بازار چند اصول اساسی را رعایت کنید که ما آن را در قالب راهنمای خرید سکه بیان کرده‌ایم. انواع ریسک‌های بازار سکه و راه‌های از بین بردن آن‌:

 

۱-سعی کنید نحوه قیمت‌گذاری سکه را بر اساس قیمت طلای جهانی یاد بگیرید.

 

۲-انواع سکه‌های رایج در بازار داخل را بشناسید و از وضعیت تقاضای هرکدام با خبر باشد.

 

۳-برای سرمایه‌گذاری در سکه به دید بلندمدت وارد این بازار شوید تا از سوددهی بیشتری برخوردار شوید.

 

۴-حتما برای سرمایه گذاری در سکه به‌صورت پله‌ای وارد شوید.

 

 

محاسبه قیمت شمش

شمش یک انسی هم اسپرد دارد ولی یک نمونه شمش معروف به ۱۸ ذوبی (طلای آب شده) وجود دارد که سوددهی بیشتری دارد.

 

این شمش از ذوب قراضه های بازیافتی طلای زیور آلات به دست می آید و معمولاً در یک قالب با ابعاد ۵ در ۲۰ میلی متر و طول آن بسته به میزان ذوب متفاوت است ولی موقع فروش به علت شکل خاص تسمه ای ، شما میتوانید به اندازه پولتان از آن ببرید و بخرید چون در قراضه های ذوب شده همه نوع طلا با عیار غالباً ۱۸ و بعضاً ۱۷ و نیز گاهاً اقلام خاص یا سفارشی یا حتی تقلبی وجود دارد ، طبیعتاً نباید انتظار داشته باشیم که عیار شمش یک عدد ثابت باشد.

 

چون طلا ارزشمند است باید میزان آن به دقت تعیین شود که در شمش شما چند گرم طلای خالص ۱۰۰% موجود است.

 

برای این کار حین ذوب بوته را چندین بار به دقت هم میزنند که مذاب کاملا همگن شود و پس از ریخته گری در قالب فوق الذکر از سه نقطه مختلف به صورت رندم آنالیز ترکیب میگیرند که البته فقط ریزالت طلا را میگیرند و با سایر عناصر موجود کاری ندارند و عدد حاصل نشان دهنده درصد طلا در قطعه است و در خروجی دستگاه کوانتومتری به صورت یک عدد دو رقمی با دو رقم اعشار است که معمولا عدد را در ۱۰ ضرب میکنند و درصد را به « درهزار » تبدیل میکنند با یک رقم اعشار.

 

آزمایشگاه کوانتومتری موظف است عیار بدست آمده را بر روی نمونه حک کند و نیز فروشنده موظف است که عیار را در فاکتور فروش به صورت دقیق قید کند.

 

ابتدا شما به فروشنده (که اکیداً توصیه میشود از فروشندگان خوشنام بازار باشد ) میگویید مثلاً حدود ۱۰ میلیون تومان شمش ۱۸ ذوبی میخواهم، او به تجربه خود با یک قیچی فازبری مقداری از آن را که گفتم به شکل تسمه با قاعده ۵ در ۲۰ میلیمتر است را میبرد (به علت نرمی طلا بریدن آن راحت است).

 

سپس در ترازوی دیجیتال وزن میکند و تا میتوانید اعشار وزن را به خاطر داشته باشید.

 

بعد عیار را در وزن ضرب می کند تا مقدار طلای خالص به کار رفته را حساب کند.

 

بعد این عدد را در قیمت طلای ۲۴ عیار ضرب و قیمت قطعه را حساب میکند یا این که عدد مذکور را در ۴/۳ یا ۱.۳۳۳۳۳ ضرب کرده و سپس آن را در قیمت طلای ۱۸ عیار ضرب کرده تا قیمت قطعه را حساب کند.

 

دقت کنید که مهر حک شده عیار روی شمش بر روی قسمت شما هم باشد، نه روی قسمت اصلی که نزد فروشنده می ماند.

 

اکیداً فراموش نکنید که باید فاکتور خرید بگیرید و در آن وزن و عیار با چند رقم اعشار و قیمت طلا در آن روز و قیمت کل و گواهی آزمایشگاه کوانتومتری و مهر و امضا فروشنده باشد.

ingots_are_better_or_melted_gold_blog_full_with

۱-مزایای این نوع شمش

به خاطر داشته باشید در این نوع معامله فروشنده حق ندارد غیر از پول طلای به کار رفته ، وجهی بابت مزد ساخت و بگیرد و در موقع فروش هم حق ندارد مبلغی را بابت مزد ساخت کم کند و این یکی از مزایای عمده سرمایه گذاری بر روی این نوع شمش است.

 

در این نوع شما میتوانید به اندازه تقریبی پولتان خرید و فروش کنید و ملزم به خرید یک شمش کامل نیستید.

 

در این نوع شما فقط پول طلا را به قیمت روز خرید میکنید و به قیمت روز میفروشید و از کارمزد و اسپرد و حباب و … خبری نیست.

 

ظهار قطعه ریخته گری شده آن هم در قالی سنگی یا فولادی طوری هست که نظر هیچ دزدی را به خود جلب نمی کند.

 

۲-معایب این نوع شمش

۱-امکان تقلب در عیار و وزن

 

۲-امکان تقلب و یا حتی اشتباه در محاسبات فوق الذکر

 

۳-امکان ناهمگن بودن مذاب شمش که باعث بی اعتباری آنالیز ری گیری می شود

 

۴-امکان گم شدن فاکتور خرید که در این صورت موقع فروش حسابی به درد سر می افتید

 

 

error: !گلدبازار : محتوا غیر قابل کپی هستند