لیکوییدیتی

لیکوییدیتی یا نقدشوندگی Liquidity

ممکن است در کوله پشتی خود یکی از قدیمی‌ترین، نادرترین و ارزشمندترین کتاب‌ های تاریخی را حمل کنید، اما اگر ساکن یک جزیره دور افتاده باشید به سختی قادر به یافتن خریدار برای آن خواهید بود.

 

لیکوئیدیتی، معیار سنجش آسودگی تبدیل یک دارایی به پول نقد یا دارایی دیگر است، به عبارت دیگر لیکوئیدیتی نشان می‌دهد یک دارایی را چقدر سریع و راحت می‌توانید خرید و فروش کنید.

 

در صورت تبدیل صد تتر به بیت کوین در صرافی بایننس در یک چشم بهم زدن این کار را انجام می دهید، به همین دلیل نقدشوندگی اهمیتی ویژه ای دارد و نباید ارزیابی آنرا را قبل از خرید یک رمزارز فراموش کنید.

 

اگر یک دارایی نظیر یک رمز ارز، Liquidity خوبی داشته باشد بدون دردسر و با سرعتی بالا قابل خریداری بوده یا به فروش خواهد رسید.

 

وجه نقد یا معادلش را می‌توان لیکوئیدترین دارایی قلمداد کرد چرا که خیلی سریع به هر چیز دیگر تبدیل می‌شود، کلمه لیکویید به معنای مایع، نقد، سهل و ساده است.

 

استیبل کوین‌ ها، بیشترین حجم بازار کریپتوکارنسی را دارند در نتیجه لیکوییدیتی آنها بالا است، مخصوصا تتر که از نظر لیکوییدیتی هم‌ سطح با وجه نقد می باشد.

 

املاک و مستغلات، اتومبیل‌ های کلاسیک و خاص و همچنین اشیای نادر و کمیاب از نظر فاکتور نقدشوندگی ضعیف تلقی می‌شوند.

 

نقدشوندگی ضعیف، پایین یا بد نشان می‌دهد امکان خرید و فروش سریع دارایی میسر نیست، حتی اگر این اتفاق رخ بدهد، معامله تاثیر منفی روی قیمت خواهد داشت.

 

مانند شت کوین ها یا ارزهای دیجیتال بدون نقدشوندگی یا نقدشوندگی پایین که به راحتی قابل معاوضه با سایر ارزهای دیجیتال نیستند چون لیکوییدیتی آنها پایین است.

 

یکی از نکات مهم درباره Liquidity، تبدیل شدن به پول نقد بدون از دست رفتن قابل توجه ارزش است،

 

ممکن است یک شی بسیار با ارزش و نادر داشته باشید اما تا زمانی که خریداری برای آن به قیمتی منصفانه پیدا نکنید قادر به خرید دیگر انواع دارایی به واسطه این دارایی ارزشمند نمی باشید یعنی ارزش واقعی یک شی ۱۰ هزار دلار تعیین می شود اما مجبور به فروش به ازای قیمتی پایین‌ تر باشید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استیبل کوین و شت کوین می توانید به مقاله های مربوط به آنها در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

پول نقد لیکوئیدترین دارایی دنیا

تصورر کنید فردی در پی خرید یک یخچال هزار دلاری است، پول نقد بهترین دارایی به منظور خرید آن محسوب می‌شود، به عبارتی به خاطر لیکوییدیتی بالای پول نقد، خیلی سریع قادر به تبدیل آن به هر چیز دیگر از جمله یک یخچال خواهید بود.

 

ممکن است فرد خریدار با وجود نداشتن پول نقد یک شی کمیاب که ارزش آن بالای هزار دلار است در کلکسیونش نگهداری کرده و حاضر به تعویضش با یخچال باشد، اما به سختی می‌توان فردی که متمایل به دریافت آن شی به ازای ارائه یخچال باشد پیدا کرد و در بیشتر مواقع این کار غیر ممکن است.

 

به همین دلیل او باید قبل از اقدام برای خرید محصول ابتدا دارایی با لیکوئیدیتی پایین خود (شیء کمیاب) را به یک دارایی با نقدشوندگی بالا مثل دلار تبدیل کرده و سپس از آن برای خرید استفاده کند.

 

اختلاف قیمت خرید و فروش در یک بازار با نقدشوندگی پایین، زیاد است در نتیجه احتمال اجبار فروشنده برای ارائه محصول به ازای قیمتی پایین‌تر از عدد مورد نظر افزایش پیدا می‌کند.

 

لیکوئیدیتی دارایی دیجیتال در برابر فیزیکی

در حال حاضر دارایی‌ های ملموس (جسمی فیزیکی) در مقایسه با دارایی‌های دیجیتالی، لیکوئیدیتی پایین‌تری دارند.

 

خرید و فروش دارایی های فیزیکی شامل یک سری هزینه‌ های اضافی بوده و انجام مبادله به زمان قابل توجهی نیاز دارد.

 

اما در زمینه مبادله دیجیتال و کریپتوکارنسی، خرید و فروش در سیستم‌ های کامپیوتری است به همین دلیل از نظر نقدشوندگی در وضعیت بهتری قرار دارند.

 

ترید ارزهای دیجیتال خیلی ساده و سریع صورت گرفته و نیازی به جا به‌ جایی و رفتن به مکانی دیگر نیست، کافی است خرید و فروش بیت کوین از صرافی بایننس را با زمان خرید یا فروش خودرو مقایسه کنید.

 

ولی اگر دارایی دیجیتال را یک کریپتوکارنسی ناشناخته در انتهای فهرست وب سایت CoinMarketCap در نظر بگیریم فروش آن در مقایسه با فروش یک خودرو به مراتب سخت‌تر بوده و زمان زیادی طلب می‌کند، پس در اینجا منظورمان ارزهای شناخته شده هستند.

 

بهتر است به نقدشوندگی را یک طیف در نظر بگیریم، در یک سر طیف پول نقد و استیبل کوین‌ ها قرار دارند و در سوی دیگر دارایی‌ های با میزان لیکوییدیتی بسیار پایین، بقیه انواع دارایی بین آنها قرار می‌گیرند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد CoinMarketCap می توانید به مقاله ی بررسی ارزهای دیجیتال در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

انواع لیکوئیدیتی از دیدگاه سنتی

 

۱-لیکوییدیتی حسابداری

این اصطلاح اشاره به سهولت یک شرکت در پرداخت بدهی‌ های کوتاه مدت و بدهی‌ های جاری خود به وسیله دارایی‌ های جاری و جریان نقدی دارد.

 

شرکت‌ ها به منظور مشخص کردن این فاکتور باید دارایی‌های جاری را در مقابل بدهی‌ های جاری قرار دهند.

 

لیکوئیدیتی حسابداری به طور مستقیم با سلامت مالی شرکت در ارتباط است.

 

افراد به منظور پی بردن به میزان Liquidity خود کافی است بدهی‌ ها را با میزان وجه نقد موجود در بانک یا اوراق بهادار قابل فروش در حساب‌ های سرمایه‌گذاری مقایسه کنند.

 

نقدشوندگی حسابداری اصطلاحی است که بیشتر در مبحث ترازنامه‌ های کسب و کار ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

۲-لیکوئیدیتی بازار

نقدشوندگی بازار به لیکوئیدیتی یک دارایی و سرعت تبدیل کردن آن به پول نقد اشاره دارد.

 

وقتی لیکوییدیتی یک بازار بالا است عرضه و تقاضای زیادی وجود داشته و همیشه خریداران و فروشندگان متعددی برای ارائه یا به دست آوردن یک نوع خاص از دارایی حضور دارند.

 

وقتی خریداری برای محصول شما پیدا نمی‌شود، یعنی از نظر نقدشوندگی وضعیت خوبی ندارد و لیکوییدیتی آن پایین است.

 

نقدشوندگی بازار نشان می‌دهد خرید و فروش دارایی‌ ها در یک بازار به ازای قیمت‌ هایی منصفانه چقدر امکان‌ پذیر است.

 

در زمان سرمایه‌ گذاری حتما باید این فاکتور بسیار مهم را مد نظر قرار بدهید.

 

تشخیص بازار لیکوئید

۱-حجم معاملات ۲۴ ساعته

 

۲-حجم دفتر سفارش

 

۳-اختلاف پیشنهاد خرید و درخواست فروش

 

اختلاف پیشنهاد خرید و درخواست فروش، تفاوت میان پایین‌ ترین قیمت درخواستی با بالاترین قیمت پیشنهادی است.

 

لیکوییدیتی هنگام ترید بسیار مهم است چرا که یک عامل مهم برای ورود یا خروج آسان از یک بازار خاص است.

 

استخر نقدینگی Liquidity Pool

استخر نقدینگی، فضایی مجازی است که در واقع وظیفه تامین سرمایه برای انجام معاملات را در صرافی های غیر متمرکز برعهده دارد.

 

به عبارتی دیگر همه معاملات خرید و فروش در این اکسچنج‌ ها با استخر نقدینگی (Liquidity Pool) انجام می‌شود، پس به نوعی می‌توان گفت که کار این استخر، تامین کننده نقدینگی برای بازار است.

 

در حال حاضر صرافی های غیرمتمرکز موجود شامل:

 

۱-صرافی‌ های همتا به همتای دارای دفتر سفارش (OrderBook) مانند صرافی dYdX .

 

۲-صرافی‌ های استخر نقدینگی یا سواپ ها مانند صرافی یونی سواپ.

 

صرافی‌ های دارای دفتر سفارش برای ترید و انجام معاملات متکی بر یک سیستم پیشنهاد و درخواست هستند، موتور این صرافی‌ ها افراد خریدار و فروشنده را که در قیمت با هم تطابق دارند شناسایی و مرتبط می‌ کند.

 

در این سیستم افرادی که می‌خواهند یک دارایی خاص را خرید و فروش کنند، سفارش محدود (Limit Order) ایجاد می‌کنند و افرادی که قیمت پیشنهادی آنها را قبول کنند اقدام به اجرای سفارش آنها خواهند کرد.

 

این سیستم در جا‌هایی که نقدینگی بالا است بسیار مناسب است و به خوبی جواب می‌دهد.

 

اما معامله های دارایی‌ دارای نقدینگی پایین در این سیستم بسیار مشکل است چون این دارایی‌ ها در اثر تراکنش‌ های بزرگ گرفتار نوسانات بزرگ و غیر عادی می‌شوند که با استخر نقدینگی این مشکل حل می‌شود.

 

افرادی که در  استخر‌ ها مشارکت می‌کنند باید دارای ابزار‌ های لازم برای نظارت و بررسی تغییرات قیمت باشند و سریعا به این تغییرات واکنش نشان دهند.

 

کار با این استخر‌ ها به تخصص و مهارت زیادی نیاز دارد و علاوه بر این این استخر‌ ها، ریسک‌ ها و مخاطرات خاص خود را هم دارند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بایننس و یونی سواپ می توانید به مقاله ی صرافی ارز دیجیتال در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

مزایای استخر‌ نقدینگی

در استخر نقدینگی لازم نیست مانند صرافی های متکی بر دفتر سفارش به جمع‌ آوری اطلاعات از صرافی‌ های مختلف در مورد قیمت یک دارایی پرداخته شود.

 

تنها کافیست تامین کنندگان نقدینگی، دارایی‌ های خود را وارد یک استخر نقدینگی کنند و بقیه کار‌ ها را به قرارداد هوشمند بسپارند.

 

برای پیوستن به استخر نقدینگی نیازی به احراز هویت نیست و موانعی که برای فعالیت در یک صرافی متمرکز موجود است وجود ندارد.

 

هر فردی می‌تواند در استخر نقدینگی، سرمایه‌ گذاری کند و یا خودش یک جفت مبادلاتی جدید ایجاد کند.

 

استخر نقدینگی در واقع یک بازارساز خودکار (AMM) است که با استفاده از یک قرارداد هوشمند و به صورت خودکار، سفارش‌ های خرید و فروش را بر اساس پارامتر‌ های از پیش تعیین شده به همدیگر مرتبط می‌کند.

 

بازارساز‌ ها در صرافی‌ های متکی بر دفتر سفارش لازم است که دائما سفارش‌ های خرید و فروش خود را با توجه به نوسان قیمت تنظیم کنند اما در استخر نقدینگی نیازی به این کارها نیست.

 

وقتی سرمایه‌ گذاری می‌خواهد نقدینگی را برای یک استخر فراهم کند ارزش معادل هر دو دارایی را باید واریز کند، فراهم کردن ۱۰۰ دلار نقدینگی برای استخر ETH/DAI به این معنی است که ۱۰۰ دلار ETH و ۱۰۰ دلار DAI واریز شود که در مجموع ۲۰۰ دلار باید واریز شود.

 

در عوض سرمایه‌ گذار توکن‌ های آن استخر نقدینگی را دریافت خواهد کرد و این توکن‌ ها ارائه‌ دهنده سهم او از استخر هستند که این سرمایه‌ گذار در هر زمانی می‌تواند آنها را برداشت کند.

 

زمانی که فردی معامله ای انجام می‌دهد کارمزد ترید از دارایی‌ های او کسر می‌شود و به استخر نقدینگی اضافه می‌شود.

 

بسیاری از قرارداد‌ های هوشمند تنها قادرند که وجوه ترید شده را به همان کیف پول برگردانند اما Uniswap این امکان را به تریدر‌ ها می‌دهد که دارایی‌ ها را مبادله کنند و آنها را به کیف پول دیگری ارسال کنند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قرارداد هوشمند می توانید به مقاله ی مربوط به آن در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

 

معایب استخر‌ نقدینگی

یک استخر نقدینگی اگر چه دارای مزایای زیادی است و می‌تواند موقعیت خوبی برای سرمایه‌ گذاری باشد اما ریسک‌ های خاص خود را نیز دارد.

 

این استخر‌ ها زمانی بیشترین کارایی را دارند که قیمت بازار به تدریج تغییر کند و در زمان تغییرات ناگهانی قیمت این استخر‌ ها آسیب‌پذیر هستند.

 

همچنین زمانی که نقدینگی در استخر بیشتر از حجم تراکنش‌ ها باشد کارمزد‌ های دریافتی کاهش پیدا می‌کند.

 

این استخر‌ ها توسط قرارداد هوشمند کنترل می‌شوند و بنابراین خطراتی مانند باگ‌ ها و آسیب‌ پذیری‌ های این قرارداد‌ ها را نیز باید در نظر داشت.

 

استخر‌ های نقدینگی طعمه‌ های جذابی برای هکر‌ ها هستند و قطعا هکر‌ ها به دقت بررسی می‌کنند و از کوچک‌ ترین حفره امنیتی و آسیب‌ پذیری در آنها استفاده می‌کنند.

 

در کل صنعت دیفای و اموری مانند استخر‌های نقدینگی فناوری‌ های جوانی هستند که هر چیزی ممکن است برای آنها اتفاق بیافتد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دیفای می توانید به مقاله ی مربوط به آن در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

 

عوامل کسب سود در استخر نقدینگی

۱-قیمت دارایی در زمان فراهم کردن و برداشت

 

۲-اندازه استخر

 

۳-حجم معاملات

 

 

تفاوت لیکوییدیتی و لیکویید شدن Liquidations

اصطلاح لیکوئید شدن (Liquidations) یا مارجین کال در مقایسه با لیکوئیدیتی (Liquidity) بسیار متفاوت است.

 

زمانی که معامله گران، بخشی از سرمایه و یا همه ی سرمایه را از دست می دهند در واقع سرمایه آنها لیکوئید شده است.

 

لیکوئید شدن در نتیجه ی تحلیل ها و پیش بینی های اشتباه ایجاد می شود.

 

همچنین معاملات مارجین و فیوچرز که کاربران گاهی از آنها استفاده می کنند در ایجاد لیکوئید شدن نقش دارد.

 

طی معاملات مارجین افراد از طریق وام گرفتن از صرافی، میزان نقدینگی مورد نیاز خود را تامین می کنند و به این صورت از طریق موجودی فعلی خود برای دریافت مبلغ بالاتر به عنوان وام اقدام می کند.

 

صرافی بایننس از جمله صرافی هایی می باشد که از طریق معاملاتش توسط لیکوئید شدن و به صفر رسیدن اکانت سرمایه گذران به سود می رسد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فیوچرز می توانید به مقاله ی مربوط به آن در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

جلوگیری از لیکوئید شدن

سرمایه گذاران در بازار های فیوچرز می توانند با معاملات فروش Sell/Short خود زمانی که بازار ارزهای دیجیتال در وضعیت ریزش قرار دارند و یا با معاملات خرید Buy/Long خود زمانی که بازار سیر صعودی پیدا کرده است به سود خوبی برسند.

 

اگر پوزیشنی که در این بازار برای کاربران باز می شود در مقایسه با روند بازار برخلاف مسیر حرکت کند، معامله گران به شدت ضرر می کنند.

 

صرافی قبل از انجام معامله بابت ضمانت از کاربران، وجه دریافت می کنند و زمانی که وجه تضمین شده، برابر میزان ضرر معامله شود معامله توسط صرافی بسته می شود و صرافی وجه تضمینی را به نفع خود بر می دارد یا به عبارت دیگر معامله لیکوئید می شود.

 

با وجود اینکه قرارداد های آتی، قرارداد هایی پر سود هستند اما اگر فردی در این قرارداد ها ضرر کند یا به عبارتی دیگر دچار لیکوئید شدن بشود صرافی کل دارایی سپرده شده کاربران را برای جبران خسارت به حساب خود منتقل می کند.

 

برای کاهش دادن میزان ریسک این نوع قرارداد ها بهتر است به این دو مورد توجه کنید:

 

۱-زمان و دقت زیادی را صرف پیش بینی های بازار کنید و پیش از ورود به بازار تحلیل بازار را به صورت تخصصی انجام دهید.

 

۲-تنها آن بخش از سرمایه خود را وارد بازار کنید که مازاد سرمایه شما به حساب می آید تا در صورت از دست رفتن سرمایه دچار آسیب کمتری شوید.

 

در بازار پر ریسک ارزهای دیجیتال، معاملات مارجین و قرارداد های آینده اگر بدون تعیین حد ضرر StopLoss توسط معامله گران صورت بگیرد، در نهایت منجر به ضرر معامله گران و سود صرافی ها می شود.

 

بنابراین برای جلوگیری از لیکوئید شدن سرمایه باید با شناخت کامل از فرصت ها و خطرات موجود در این بازار اقدام به سرمایه گذاری و در نهایت کسب سود کنید.

 

 

error: !گلدبازار : محتوا غیر قابل کپی هستند