متاورس

به متاوِرس Metaverse خوش آمدید

در سال‌های آینده که شاید خیلی هم دور نباشد هرکس می‌تواند در متاورس‌ها، زندگی دلخواه خود را به‌طور مجازی داشته باشد.

 

دنیای دیجیتال در حال انفجار است و پول‌ هایی که برای خدمات و کالا های دیجیتالی خرج می‌کنیم فراتر از حد تصور است.

 

مشتریان شرکت اپل فقط در فاصله کوتاه بین کریسمس و سال نوی میلادی، حدود ۱٫۸ میلیارد دلار بابت کالاهای دیجیتال و خدمات این شرکت خرج کردند.

 

بنابراین اقتصاد دیجیتال به‌سرعت در حال تحقق‌ یافتن است و ارزهای دیجیتال، بلاک چین و NFTها، مرکز این دگرگونی خواهند بود.

 

این روند طی دهه آینده شتاب بیشتری خواهد گرفت و دلیل آن همگرایی گسترده فناوری‌ها است.

 

متاورس در یک کلمه جهان‌ های مجازی است و از عناصر اصلی زیر تشکیل شده است:

 

۱-شبکه‌ های فراگیر باز

 

۲-ارز های دیجیتال

 

۳-شبکه‌های رمزنگاری مانند بیت کوین و اتریوم

 

۴-واقعیت توسعه‌یافته (XR)، شامل واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)

 

۵-توکن‌های غیرمثلی (NFTs)

 

متاورس چیست؟

متاورس یک قلمروی ساختگی است، جایی که در آن هر چیزی که تصور کنیم می‌تواند موجود باشد.

 

این واژه در واقع ترکیبی از دو کلمه متا به‌معنای فراتر و ماورا و یونیورس به‌ معنای جهان است، در نتیجه متاورس یعنی دنیایی ماورایِ دنیای حقیقی ما.

 

روزی خواهد رسید که ما دائماً به متاورس متصل خواهیم بود و عناصر دیجیتال را با دنیای فیزیکی ترکیب خواهیم کرد یا هر زمانی که بخواهیم در محیط‌ هایی سه‌ بعدی کاملاً غوطه‌ور خواهیم شد.

 

متاورس یک مفهوم گسترده است ولی عموماً به یک دنیای مجازی و ۳ بُعدی گفته می‌شود که افراد مختلف می‌توانند از طریق اینترنت به آن متصل شده و با یکدیگر تعامل داشته باشند.

 

متاورس را می‌توان به دنیاهایی که توسط واقعیت‌ های افزوده و واقعیت‌ های مجازی ساخته می‌شوند نیز نسبت داد.

 

این خانواده از فناوری‌ ها در مجموع به‌ عنوان واقعیت توسعه‌یافته (eXtended Reality) یا همان XR شناخته می‌شوند.

 

متاورس روزی به یک اقتصاد عظیم تبدیل می‌شود و در آن زمان ارزش آن برابر با بیش از ۱۰ برابر ارزش کل اقتصاد جهانی فعلی خواهد بود.

 

در واقع متاورس هر دنیای مجازی‌ ای است که کاربر می‌تواند در آن شخصیت خود را بسازد و فعالیت‌های مختلفی را انجام دهد.

 

ظهور و رشد صنعت بازی‌ های رایانه‌ ای باعث شد تا متاورس و جهان‌ های مجازی که بازیکنان در آنها می‌توانند در یک دنیای ساختگی، شخصیت خودشان را بسازند، به جاهای مختلف دنیای بازی سرک بکشند و با بازیکنان دیگر تعامل برقرار کنند، به مرحله‌ ای تازه وارد شود.

 

با افزایش نفوذ بلاک چین در دنیای فناوری، پای متاورس به بازی‌های بلاک چینی هم باز شد.

 

در این بازی‌ ها افراد می‌توانند آیتم‌ های بازی را در قالب توکن معامله کنند، نوع عملکرد بازی‌ های متاورس در بلاک چین، تفاوتی با بازی‌ های غیر بلاک چینی ندارد و فقط دارایی‌ های بازیکن در بازی به‌صورت توکن در آمده است.

 

مثلاً در یکی از این بازی‌ها بازیکنان زمین‌ های خود را می‌فروشند یا در بازی دیگر جنگجوها، توکن‌هایی از شمشیر ها و زره‌ های خود دارند و می‌توانند آنها را در بازار های آنلاین به دیگر بازیکنان بفروشند.

 

در صورت برآورده‌شدن تمام آرمان‌های متاورس، زندگی ما دگرگون خواهد شد.

 

حامیان Metaverse تصور می‌کنند که کاربران آن در همه چیز از کنسرت‌ ها، کنفرانس‌ ها گرفته تا سفر های مجازی به سراسر جهان، کار، بازی و ارتباط با دوستان خود را حفظ کنند.

 

Metaverse خود را به عنوان یک پروژه بلاک چین عمومی و منبع باز معرفی می‌کند که هدف آن ارائه زیرساخت اصلی برای اهداف اجتماعی و شرکتی است.

 

تاریخچه و پیدایش متاورس

در سال ۱۹۸۵، ریچارد گاریوت (Richard Garriott) اصطلاح آواتار را برای توصیف شخصیت یک بازیکن در یک بازی ویدیویی ابداع کرد.

 

اُلتیما ۴ (Ultima IV) اولین بازی‌ ای بود که در آن بازیکن با خود واقعی‌ اش بازی می‌کرد و نه یک خودِ جایگزین.

 

در سال ۱۹۹۲ در رمان علمی تخیلی دیستوپیایی به نام Snow Crash نوشته نیل استفنسون ابداع شد.

 

در این کتاب متاورس مجموع واقعیت‌ های افزوده شده و مجازی است که بر روی یک خیابان بسیار طولانی متمرکز شده‌اند که مردم به‌ عنوان آواتار در آن راه می‌ روند و می‌ توانند با استفاده از عینک و اتصال به پایانه‌ ها به آن دسترسی داشته باشند.

 

بازیکنان می‌توانستند آیتم‌ ها و لباس‌ های مختلفی را برای استفاده در بازی خریداری کنند.

 

تعداد زیادی از بازیکنان بازی‌ های ویدیویی بر سر این موضوع توافق دارند که ما برای رسیدن به جوایز درون بازی سخت تلاش می‌کنیم، اما در نهایت قدرت‌ های متمرکز که کنترل همه آیتم‌ ها در دست صاحبان آنهاست، هر زمانی که بخواهند می‌توانند آن آیتم‌ ها را از ما بگیرند یا اینکه ارزش آنها و قابلیت‌ های هر یک از آنها را از بین ببرند.

 

در سال‌های قبل از ظهور بیت کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال ماندگار در دنیا، ویتالیک بوترین یکی از طرفداران پرو پا قرص بازی‌ های مجموعه وارکرفت مخصوصا بازی ورلد آو وار کرفت (World Of Warcraft) بود.

 

ماجرا از آنجا شروع شد که یک روز ویتالیک متوجه شد شرکت بلیزارد (‌Blizzard) یکی از قابلیت‌های وارلاک محبوب او را حذف کرده است.

 

ویتالیک آن شب با گریه خوابید و فهمید که سرویس‌ های متمرکز چه کابوسی می‌توانند برای آنها باشند.

 

این اتفاق انگیزه‌ای شد که ایده اتریوم در ذهن ویتالیک شکل بگیرد.

 

اتریوم یک شبکه رمزنگاری غیر متمرکز است، مانند همان شبکه‌ ای که از بیت کوین پشتیبانی می‌کند، با این تفاوت که می‌تواند برنامه‌های قراردادی دلخواه را اجرا کند که این برنامه‌ ها همان قرارداد هوشمند هستند.

 

با قراردادهای هوشمند می‌توان کارهای زیادی انجام داد که یکی از این کارها عرضه یک آیتم دیجیتال منحصر به‌ فرد است که توکن غیرمثلی (NFT) نامیده می‌شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قرارداد هوشمند و NFT می توانید به مقاله های ی مربوط به آنها در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

وابستگی متاورس به NFT‌ ها و ارز های دیجیتال

ارزش بازار آیتم‌ های دیجیتال، ۱۰ میلیارد دلار است و فقط فورتنایت (یکی از بازی‌ های ویدیویی آنلاین پرطرفدار) به‌ تنهایی بیش از یک میلیارد دلار در این زمینه فروش کرده است.

 

در حال حاضر آیتم‌ های دیجیتال فورتنایت، فقط در فورتنایت کار می‌کنند و اگر ایپک گیمز (Epic Games شرکت سازنده فورتنایت) تصمیم بگیرد که فورتنایت را متوقف کند، آن آیتم‌ها یک‌شبه تمام ارزش خودشان را از دست می‌دهند.

 

یعنی یک بازار چند میلیارد دلاری به‌ راحتی به ابدیت خواهد پیوست.

 

توکن غیرمثلی یا NFT یک کالای دیجیتالی است که هر کسی می‌تواند بدون نیاز به مجوز یا پشتیبانی از جانب هیچ شرکت متمرکزی آن را ایجاد (ضرب) کند و در بازار آزاد بفروشد یا بخرد.

 

ویژگی توکن‌ های غیرمثلی این است که مالک و کنترل‌ کننده آن یک کاربر شخصی است و باعث می‌شود قیمت بالایی داشته باشند.

 

برای اینکه این آیتم‌ های دیجیتال، ارزش واقعی و ماندگار داشته باشند، باید مستقل از هر نهاد یا موجودیتی باشند که هر لحظه اختیار حذف یا غیر فعال کردن آنها را داشته باشد.

 

تفاوت بین آیتم‌ ها در فورتنایت و توکن غیرمثلی ساده است، خریدار توکن غیرمثلی، مالک واقعی چیزی است که خریده است.

 

برای مثال کار مشترک تریور جونز (Trevor Jones) و هنرمند کمدین ژوزه دلبو (José Delbo) به قیمت ۳۰۲٫۵ اتر فروخته شد که در آن زمان معادل ۱۱۱٬۰۰۰ دلار بود.

 

این شخص هرگز نگران نخواهد بود که یک شرکت در فضای ابر می‌تواند خدماتش را متوقف کرده یا حساب او را مسدود کند.

 

متاورس یک اکوسیستم باز است، نه اکوسیستمی که تحت سلطه ی هوا و هوس‌ های یک شرکت متمرکز قرار داشته باشد.

 

NFT ها و رمزارز ها در نهایت کلید های دسترسی به واقعیت مجازی متاورس هستند.

 

با NFT ها، می توانید به دارایی های دیجیتال از خانه های مجازی و مشاغل گرفته تا لباس های دیجیتال برای آواتار، هنر دیجیتال یا سایر موارد مجازی خود دسترسی داشته باشید.

 

NFT های شما توسط بلاک چین متاورس ایمن می شوند و از اموال دیجیتال شما در برابر تکرار یا هک محافظت می کنند.

 

کاربران می‌توانند توکن‌ های غیرقابل تعویض را سرمایه‌ گذاری کرده و معامله کنند و بدون نیاز به بازی، پول واقعی به دست آورند.

 

همه چیز به استفاده از یک بلاک چین متاورس که به داده‌ های موجود در آن ایمنی بخشیده و یک ارز دیجیتال که از آن پشتیبانی می‌کند بستگی دارد.

 

در نهایت بهترین رمزارز برای استفاده در آینده، ارزی است که به شما امکان دسترسی به دنیایی را می دهد که می خواهید در آن زندگی کنید.

 

 

ماندگاری متاورس

 

۱-اینترنت

شبکه‌ ای غیر متمرکز از رایانه‌ ها که متعلق به هیچ نهاد یا سازمان دولتی نیست و به هیچ مجوزی از طرف چنین نهادی نیاز ندارد.

 

۲-استاندارد های باز برای رسانه‌ ها

شامل متن، تصاویر، صدا، ویدیو، محصولات سه‌ بعدی، هندسه سه‌ بعدی، وکتور ها، توالی‌ ها و رویه‌ ها که برای تولید و ترکیب آنها USD پیکسار و MDL انویدیا، پیشرفت‌های بزرگی در جهت همکاری با اپلیکیشن‌ های سه‌بعدی می باشند.

 

۳-استانداردهای زبان برنامه‌نویسی باز

این استانداردها شامل HTML، جاوا اسکریپت، وب اسمبلی، وب XR، وب GPU ،Shader Language و نظایر آنها هستند.

 

۴-سخت‌افزار واقعیت توسعه‌ یافته

از جمله این سخت‌افزار ها می‌توان به عینک‌ های هوشمند، هپتیک‌ ها و اومنی تردمیل‌ ها اشاره کرد.

 

۵-دفتر کل غیر متمرکز و پلتفرم‌ های قرارداد هوشمند

دفترکل غیرمتمرکز و پلتفرم‌ های قرارداد هوشمند (مثل بلاک چین‌ها) برای انجام معاملات شفاف، بدون نیاز به مجوز و مقاوم در برابر سانسور که به‌عنوان مثال می‌توان به بیت کوین، اتریوم، فلو، تتا، بایننس اسمارت چین و بسیاری دیگر اشاره کرد.

 

اقتصاد غیرمتمرکز قطعاً عادلانه‌تر، کار آمدتر و پایدارتر از اقتصادی است که در آن به شرکت‌ های متمرکز اعتماد کنیم و کلید های متاورس را در اختیار آنها قرار دهیم.

 

در کریپتوورس یا دنیای رمزنگاری، هرکسی مالک کلید های قلمرو های شخصی خودش است.

 

اینها پایه‌ های مهم اقتصاد مالکیت را تشکیل می‌دهند که از متاورس پشتیبانی کرده و آن را به یک کالای همگانی و ماندگار تبدیل می‌کنند.

 

مالتی ورس (چند جهان در یک جهان)

اولین بازی‌ های چند نفره آنلاین (MMO) و بازی‌های دنیای باز مانند دنیای وارکرفت و سکند لایف (Second Life) در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴، پایه‌ های مالتی‌ورس‌ های سه‌بعدی مدرن را بنا نهادند.

 

با این حال همان‌طور که ویتالیک فهمید، اقتصاد های آنها ۱۰۰٪ به یک شرکت متمرکز وابسته است که مجبورید به آنها اعتماد کنید و حتی نمی‌توانید آیتم‌ هایی را که خریده‌ اید و پولی را که جمع کرده‌اید، از دنیای یک بازی به دنیای بازی دیگری ببرید اما در متاورس خلاف این است.

 

دیسنترالند یک فضای سه‌ بعدی است که شما می‌ توانید در آن دنیا های مجازی بسازید، بازی کنید، در موزه‌ هایی که پر از هنر NFT هستند گشت بزنید، در کنسرت‌ های زنده شرکت کنید و کار هایی انجام دهید که متعلق به دنیای واقعی هستند.

 

با نصب افزونه متامسک در یک مرورگر وب استاندارد، اجازه دسترسی به ارز های دیجیتال و ویژگی‌های NFT را خواهید داشت.

 

می‌توانید دارایی‌ ها را خرید و فروش کنید، هنر مجازی خلق کنید و در گالری‌ های هنری بفروشید یا اینکه دنیا های جدیدی بسازید.

 

چندین شرکت در زمین‌ های دیسنترالند سرمایه‌ گذاری کرده‌اند و برخی از آنها تمایل دارند برای توسعه آن به معماران ماهر هزینه پرداخت کنند.

 

انواع مختلفی از بازی‌ ها در دیسنترالند وجود دارد که هر کدام را دوست دارید می‌توانید بازی کنید.

 

برخی از آنها جوایزی به‌شکل NFT‌ ها به شما ارائه می‌کنند که می‌توانید آنها را در اوپن سی (OpenSea) بفروشید.

 

پلتفرم‌ های مشابهی مانند سومنیوم اسپیس (Somnium Space) و سند باکس (The Sandbox) هم هستند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اوپن سی می توانید به مقاله ی بررسی ارزهای دیجیتال در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

در تصویر زیر یک نمایشگاه نقاشی در دیسنترالند را مشاهده می کنید.

 

وابستگی مالتی ورس به اومنی ورس یا جهان فراگیر

مالتی ورس تا حدودی به اینترنت شبیه است، تعداد زیادی اپلیکیشن و فضاهای مختلف دارد.

 

در مالتی ورس می‌توانید چیز هایی را که در یک برنامه دارید به برنامه دیگری منتقل کنید.

 

مثلاً می‌توانید یک ارز دیجیتال را در یونی سواپ معامله کنید و بلافاصله در صرافی دیگر به یک ارز دیجیتال دیگر تبدیل کنید.

 

می‌توانید آیتم‌ هایی را که در دیسنترالند می‌خرید و لباس‌ هایی را که در آنجا می‌پوشید در اوپن سی بفروشید.

 

ولی اگر دنیایی را در دیسنترالند داشته باشیم، نمی‌توانیم آن را در سند باکس پیدا کنیم و بازی‌ هایی را که در یونیتی ساخته شده‌اند نمی‌ توانیم با برنامه آنریل انجین (Unreal Engine) باز کنیم.

 

اگر بخواهیم دنیا های ما باز باشند و بتوانیم آنها را در پلتفرم‌ها، دستگاه‌ ها و موتور های مختلف جستجو کنیم و برای اینکه دارایی‌ها را در هر زمان و هر مکانی که به آنها نیاز داریم به دست آوریم، باید به خدمات آنی و امکان اشتراک داده، دسترسی داشته باشیم.

 

اومنیورس انویدیا (NVIDIA’s Omniverse)، فرمت‌های فایل باز مانند USD پیکسار را با خدمات شبکه ترکیب می‌کند و بنابراین شما می‌توانید با ابزار هایی که با آنها فضا هایی را برای واقعیت مجازی ایجاد می‌کنید به آن متصل شوید.

 

در نتیجه افرادی که دنیا ها را می‌آفرینند می‌توانند از از طریق برنامه‌ های مختلف با هم برای ویرایش و مشاهده دارایی‌ های مشابه به‌ شکل آنی همکاری کنند.

 

اومنیورس از پیکسار به‌عنوان فرمت فایل بومی خودش استفاده می‌کند، اما نسخه پیشرفته‌ تر آن را به کار می‌گیرد، به این صورت که دارایی‌ ها را به‌عنوان خدمات فعال در فضای ابر ارائه می‌کند، بنابراین بسیاری از اپلیکیشن‌ها می‌توانند همزمان به آن متصل شوند.

 

USD پیکسار نوعی فناوری منبع باز است، یعنی هر توسعه‌ دهنده‌ ای می‌تواند ابزار ها را دانلود کرده و این فناوری‌ ها را با برنامه‌ ها و بازی‌ ها ادغام کند.

 

همه کسانی که در پروژه‌ های مرتبط با متاورس کار می‌کنند، باید حول این فناوری‌ها و دارایی‌ های باز که می‌توان آنها را به اشتراک گذاشت همگرا شوند.

 

هوش مصنوعی و متاورس

۱-هوش مصنوعی می‌تواند به ما در ایجاد دارایی‌ها، آثار هنری و محتوا در متاورس کمک کند.

 

۲-هوش مصنوعی می‌تواند نرم‌افزار و فرآیند هایی را که ما استفاده می‌کنیم بهبود بخشد و حتی می تواند خودش را ارتقا دهد و به انفجار هوش و فناوری منجر می‌شود.

 

۳-هوش مصنوعی می‌تواند برای ایجاد، حسابرسی و ایمن‌ سازی قرارداد های هوشمند به کار رود و کاری کند که نوشتن قرارداد های هوشمند و استفاده از آنها آسان و ایمن باشد.

 

۴-هوش مصنوعی ممکن است بتواند جهان‌ های مجازی کاملی را همزمان که آنها را جستجو می‌کنیم به‌شکل آنی برایمان تولید کند تا مرزهای بین فناوری گرافیک رایانه‌ ای و فناوری هوش مصنوعی به‌تدریج محو شوند.

 

۵-موجودات هوشمندِ دارای هوش مصنوعی، می‌توانند در متاورس گشت‌ و گذار کنند و با ما و با یکدیگر تعامل داشته باشند، امروزه هوش مصنوعی می‌تواند تصاویر واقعی و مدل‌های سه‌ بعدی از چهره‌ های انسان‌ ها را تولید کند، متن را به گفتار تبدیل کند تا با صدای انسانی صحبت کند، می تواند در یک محیط جنگلی سرسبز قرار بگیرد و آن را به یک محیط سه‌ بعدی کاملاً فراگیر تبدیل کند که بتوانیم در آن بگردیم و با آن تعامل برقرار کنیم.

 

فیس‌بوک و متاورس

متاورس فضاهای آنلاینی ایجاد می‌کند که در آن تعاملات کاربر چند بعدی‌ تر از فناوری فعلی است.

 

به جای مشاهده ی  صرفا محتوای دیجیتال، کاربران در متاورس قادر خواهند بود خود را در فضایی غوطه‌ور کنند که در آن دنیای دیجیتال و فیزیکی همگرا می‌شوند.

 

این کلمه زمانی در اخبار ظاهر شد که در سال ۲۰۲۱ در مورد تغییر نام تجاری فیس بوک با نامی جدید برای پذیرش تعهد این شرکت به متاورس شروع شد.

 

مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس بوک نام جدید متا را در کنفرانس فیس بوک کانکت ۲۰۲۱ اعلام کرد و وب سایت جدیدش آن را به عنوان یک شرکت فناوری اجتماعی معرفی کرد.

 

در آینده شما قادر خواهید بود با دوستان و خانواده دور هم جمع شوید، کار کنید، یاد بگیرید، بازی کنید و یا خرید کنید، تجربیات کاملاً جدیدی که واقعاً با طرز فکر ما در مورد رایانه یا تلفن امروز مطابقت ندارد.

 

شرکت فیس‌بوک غول حوزه فناوری یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه متاورس است که این شرکت بودجه‌ ای ۵۰ میلیون دلاری برای توسعه پروژه متاورسی خود (XR Programs and Research Fund) کنار گذاشته است.

 

فناوری‌هایی مانند واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) در متاورس ترکیب شده‌اند تا حسی از حضور مجازی ایجاد کنند.

 

مارک زاکربرگ معتقد است که عینک‌ های واقعیت افزوده در نهایت به اندازه تلفن‌ های هوشمند گسترده خواهند شد.

 

فیس‌بوک اعلام کرد که قصد دارد ۱۰۰۰۰ شغل جدید با مهارت بالا در اتحادیه اروپا (EU) ایجاد کند تا به شکل‌ دهی متاورس کمک کند.

 

وی اشاره کرد که متاورس مرحله جدیدی از تجربیات مجازی به هم پیوسته با استفاده از فناوری‌ هایی مانند واقعیت افزوده و واقعیت مجازی است.

 

در قلب آن این ایده وجود دارد که با ایجاد حس بیشتر حضور مجازی، تعامل آنلاین می‌تواند به تجربه تعامل حضوری بسیار نزدیک‌ تر شود.

 

انتظار می‌رود که علاقه به متاورس به طور قابل توجهی افزایش یابد زیرا سرمایه گذاران و شرکت‌ ها می‌خواهند بخشی از آنچه که می‌تواند در آینده بسیار تحول ایجاد کند، باشند.

 

زاکربرگ در گفت‌وگو با سایت فناوری The Metaverse گفت: من فکر می‌کنم که این بخش بزرگی از فصل بعدی برای نحوه تکامل اینترنت پس از اینترنت تلفن همراه خواهد بود و فکر می‌کنم که این فصل بزرگ بعدی برای شرکت ما نیز خواهد بود.

 

فیس‌بوک متاورس را اینگونه تعریف می‌کند: مجموعه‌ای از فضا های مجازی که می‌توانید با افراد دیگری که در همان فضای فیزیکی شما نیستند، ایجاد و کاوش کنید.

 

همچنین زاکربرگ در سخنرانی خود در فیس بوک کانکت یک چشم‌ انداز باشکوه از متاورژن را به عنوان اینترنت حتی فراگیرتر و تجسم یافته تر توصیف کرد که در آن شما می‌توانید تقریباً هر کاری را که تصور کنید انجام دهید.

 

بسیاری هم پروژه دییم (Deim)، ارز دیجیتال فیس‌بوک را به متاورس مرتبط می‌دانند و می‌گویند این استیبل کوین می‌تواند تعاملات مالی افراد در متاورس را دگرگون کند.

 

واقعیت افزوده AR و واقعیت مجازی VR

واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) دو فناوری هستند که برای مدتی در حال توسعه بودند اما در سال ۲۰۲۱، به شدت در سطح جهانی اجرا شدند.

 

۱-واقعیت افزوده AR

یک فناوری است که اشیاء مجازی را با زندگی واقعی ترکیب می‌کند.

 

این فناوری به جای استفاده از رایانه برای تولید آنچه در مقابل خود می‌بینید، تصاویر دیجیتال را بر روی دید شما از دنیای واقعی قرار می‌دهد.

 

برای ارائه یک تجربه واقعیت افزوده به کاربر، آن‌ها باید دستگاهی داشته باشند که بتواند تصاویر دیجیتال را مستقیماً در چشمان او پخش کند.

 

چیزی را مجازی در دنیای واقعی می بینید، این به این معنی است که آن چه شما می بینید همان دنیای فیزیکی و واقعی اطرافتان است به علاوه این که چیزهای مجازی به آن اضافه می شود.

 

سیستم‌های واقعیت افزوده به شما اجازه می دهد تا دیوار خانه خود را به گونه ای ببینید که گویی دسکتاپ کامپیوتر خود را می بینید.

 

۲-واقعیت مجازی VR

در واقعیت مجازی تقریباً به طور کامل در دنیایی که توسط کامپیوتر تولید می‌شود غوطه‌ور هستید.

 

فناوری واقعیت مجازی به شما می‌گوید که دیگر در محدوده فیزیکی جهان ما نیستید و حواس شما به شما می‌گوید که کاملاً جای دیگری هستید.

 

هنگام استفاده از هدست واقعیت مجازی، میدان دید شما تقریباً به طور کامل توسط تصاویر دیجیتال و صداهای ایجاد شده توسط دستگاه مسدود می‌شود تا به نظر برسد که به دنیای دیگری منتقل شده اید.

 

چیزی که چشم شما می بیند را با موارد دیگر عوض می کند، هنگامی که سر خود را به اطراف می گردانید تصویر نیز همانطور حرکت می کند اما تصویری که مشاهده می کنید با آن چه که در دنیای واقعی می بینید بسیار متفاوت است.

 

به نوعی می توان گفت واقعیت مجازی، حواس دیدن و شنیدن را تحریک می کند.

 

VR به شکل برجسته در دو نوع کار استفاده می شود:

 

۱-برای ایجاد و تقویت یک واقعیت تخیلی برای بازی و سرگرمی (مانند بازی های کامپیوتری یا فیلم های سه بعدی)

 

۲-برای تقویت مهارت و تمرین برای محیط های زندگی واقعی یا شبیه سازی (مانند شبیه سازی پرواز برای خلبانان)

 

ساخت واقعیت مجازی از طریق یک زبان برنامه نویسی به نام VRML یا زبان مدل سازی مجازی (Virtual Reality Modeling Language) امکان پذیر است که می تواند برای ایجاد یک مجموعه از تصاویر و مشخص کردن این که چه تعاملاتی برای آن ها ممکن است استفاده شود.

 

تفاوت AR و VR

تفاوت اصلی بین فناوری AR و VR این است که واقعیت مجازی شما را به طور کامل از دنیای فیزیکی جدا می‌کند.

 

در مقابل واقعیت افزوده شما را در سطحی متصل نگه می‌دارد و از این رو افزوده شده نامیده می‌شود.

 

مهم‌ترین تفاوت عملی این است که به دلیل ارتباط فیزیکی شما با واقعیت در یک آزمایش AR می‌توان به حس حضور ملموس دست یافت.

 

این به نوبه خود منجر به امکان تعامل با اشیاء مجازی می‌شود که گویی واقعی هستند.

 

از سوی دیگر واقعیت مجازی نمی‌تواند چنین تجربه‌ ای را ارائه دهد زیرا ارتباط شما با واقعیت کاملاً قطع شده است و همه چیز اطراف شما توسط یک رایانه کنترل و ایجاد می‌شود.

 

یکی دیگر از تفاوت‌های کلیدی بین AR و VR این است که اولی چیزی است که می‌توانید هر روز از آن استفاده کنید و نیازی به خرید تجهیزات اضافی مانند هدست ندارد.

 

در مقابل هدست‌های VR در حال حاضر بسیار گران هستند و برای تولید هر چیزی به رایانه‌ های پرقدرت نیاز دارند مانند وی آر پلی استیشن کمپانی سونی.

 

در عمل برنامه‌های کاربردی AR در بسیاری از بخش‌ های مختلف جهان تجارت از جمله مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و حتی گردشگری یافت شده است.

 

فناوری VR نیز در محیط‌ های مختلف تجاری مانند  شرکت‌های سازمانی که به دنبال راه‌هایی برای ارائه تجربیات عملی به مشتریان خود با محصولاتی هستند که نمی‌توانند در اختیار داشته باشند، مانند اتومبیل یا جواهرات.

 

به مجموعه ی واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)، واقعیت توسعه‌ یافته (XR) گفته می شود.

 

کاربرد های متاورس

 

۱-ملاقات‌ و قرار های کاری مجازی

در زمان کرونا، ویدیو هایی از لباس‌های نامناسب افراد در هنگام مصاحبه‌های کاری و جلسات منتشر شد که این ویدیوها باعث خجالت افراد می‌شد، ولی با توسعه متاورس، دیگر خبری از این مشکلات نیست.

 

شما می‌توانید در متاورس شخصیتی با لباس دلخواه ایجاد و در جلسات و ملاقات‌های مجازی شرکت کنید.

 

فیس‌ بوک به این حوزه وارد شده و هورایزن ورک‌رومز (Horizon Workrooms) را توسعه داده است، هورایزن ورک‌رومز یک سرویس واقعیت مجازی (Virtual Reality) و واقعیت ترکیبی (Mixed Reality) است که جلسات را خارج از چهارچوب سنتی برگزار می‌کند.

 

هدف این سرویس ایجاد یک محیط دیجیتالی است که کاربران بتوانند آواتاری از خود بسازند و در قالب آن با یکدیگر تعامل داشته باشند.

 

تعاملات آنها در محیط مجازی همانند دنیای واقعی خواهد بود، یعنی اگر هورایزن ورک‌رومز بتواند به هدف اصلی خود برسد، دیگر خبری از هزینه‌ های هنگفت نخواهد بود.

 

کار روی توسعه سرویس‌های مشابه در دوران کرونا سرعت بیشتری گرفت چون بسیاری از شرکت‌ ها تصمیم گرفتند به‌صورت دورکاری به فعالیت خود ادامه دهند و همین موضوع نیاز به نرم‌ افزارها و زیرساخت‌ های ارتباط از راه دور را بیش از پیش پررنگ کرد.

 

۲-آموزش مجازی

در دوران کرونا و قرنطینه تقریباً مدارس تمام دنیا تعطیل شد و بسیاری از کشور ها از جمله ایران به سراغ آموزش مجازی و آنلاین رفتند.

 

همچنین نرم‌افزارهای ارتباطی، نرم‌افزارهای تعیین کارایی و کیفیت تحصیل و ابزارهایی برای تعامل بیشتر در محیط آموزش مجازی ارائه کردند.

 

۳-کسب درآمد از بازی‌ کردن

بازی‌ های زیادی هستند که با فروش آیتم‌ ها و به‌ روزرسانی‌ ها، درآمد هنگفت دارند، در واقع آنها با عرضه چنین محصولاتی به بازیکنان انگیزه بازی‌ کردن بیشتر می‌دهند.

 

با ظهور بازی‌های موبایلی مثل پابجی (PUBG)، کندی کراش (Candy Crash) و کلن وارز (Clan Wars) این حوزه با رشد گسترده‌ای همراه شد و حالا کمتری کسی را می‌توان پیدا کرد که تجربه بازی‌ کردن آنها را نداشته باشد.

 

تقریباً در همه این بازی‌ها، سکه، الماس یا پولِ مخصوصِ داخل بازی به بازیکنان داده می‌شود، آنها فقط می‌توانند در داخل محیط بازی از این ارز ها و امتیاز ها استفاده کنند ولی در متاورس خلاف این است و می توانند آن امتیازات را نقد کنند.

 

مفهوم کسب درآمد از بازی‌ کردن (Play To Earn) P2E قرار است این روند را تغییر دهد، در حال حاضر بازیکنان بسیاری در آسیای جنوب شرقی از طریق بازی اکسی اینفینیتی (AxieInfinity) کسب درآمد می‌کنند.

 

پروژه‌ های بلاک چینی دیگری مثل دیسنترالند (Decentraland) و سندباکس (Sandbox) هم دنیای مجازی ساخته‌اند که کاربران می‌توانند از طریق بازی‌کردن، درآمد کسب کنند.

 

در این بازی‌ها عموماً آیتم‌های بازی نظیر زمین، آثار هنری و آیتم‌ ها، به‌شکل توکن غیرمثلی (NFT) در می‌آیند و کاربران می‌توانند آنها را در پلتفرم‌ های معاملاتی، خرید و فروش کنند.

 

از آنجا که بیشتر آنها روی بلاک چین اتریوم کار می‌کنند نقد کردن درآمد هم بسیار آسان است.

 

Gaming Metaverse ایده‌ای برای یک محیط غوطه‌ ور سه بعدی است که توسط گیمرها استفاده می‌شود و از ابتدا به عنوان یک واقعیت مجازی عظیم ساخته شده است.

 

Gaming Metaverse توسط یک سرور مرکزی کنترل می‌شود که تمام فرآیندهای واقعیت مجازی را اجرا و تمام کار  هایی که در متاورس انجام می‌شود را ثبت می‌کند.

 

۴-خرید آنلاین

همین حالا هم سایت‌ های بزرگ و معتبری را می‌توان نام برد که خرید آنلاین از آنها بسیار ساده است، تنها کافی است کالای مورد نظرتان را انتخاب کنید، آدرستان را وارد کرده و هزینه آنها را بپردازید تا چند روز یا حتی چند ساعت بعد کالا به دستتان می‌رسد.

 

در این میان مشکلاتی هم وجود دارند که به‌عنوان نقاط ضعف خرید آنلاین شناخته می‌شوند، مثلاً انتخاب سایز مناسب برای لباس‌ ها یا فرآیند طولانی بازگرداندن پول به حساب مشتری آزار دهنده است.

 

حتی گاهی کالای مورد نظر شبیه آن چیزی نیست که به شما نشان داده شده و پس‌ فرستادن کالا خود طولانی و وقت‌گیر است.

 

متاورس می‌تواند این مشکل را هم حل کند، مثلاً یک شرکت هندی که در حوزه فروش عینک فعالیت می‌کند، امکانی را فراهم کرده است که کاربران می‌توانند از طریق دوربین به‌ صورت مجازی، عینک مورد نظرشان را روی صورتشان ببینند.

 

با پیشرفت متاورس، خرید آنلاین هم شکل و شمایلی تازه به خود می‌گیرد و اتاق شخصی شما می‌تواند به‌عنوان یک اتاق پرو عمل کند.

 

۵-گردشگری و سفر

گردشگری شاید یکی از حوزه‌ هایی بود که از کرونا آسیبی جدی دید.

 

سال گذشته کشورهای شاخص گردشگری مثل یونان و مصر با تدارک تور های واقعیت مجازی، تا حدی آسیب‌ های کرونا را کم کردند.

 

اگر متاورس بتواند به ایده‌ های خود جامه عمل بپوشاند شما می‌توانید بدون این که خانه خود را ترک کنید، از جذاب‌ ترین مقاصد گردشگری بازدید کنید و حتی به‌عنوان یک جنگجو، در جنگ‌ های صلیبی شرکت کنید.

 

در واقع نه تنها متاورس به شما امکان بازدید از موزه‌ ها، سازه‌ های قدیمی و عجایب جهان را می‌دهد، بلکه می‌توانید در زمان هم سفر کنید.

 

از سوی دیگر هزینه‌ های سنگین سفر مثل رفت‌ و آمد، سوخت و هتل هم صفر می‌شود.

 

۶-کنسرت ها و جشن‌ ها

در دوران کرونا بسیاری از هنرمندان کنسرت‌ های آنلاین برگزار کردند.

 

شرکت‌ های بزرگی مثل نتفلیکس هم با ارائه خدماتی نظیر نتلفلیکس پارتی (Netflix Party) سعی کردند تا حدی کنسرت‌ ها و جشن‌ ها و دورهمی‌ ها را بی‌ خطر کنند.

 

پلتفرم سندباکس هم به کاربران اجازه می‌ دهد فستیوال‌ها و رویداد های مخصوص خودشان را ایجاد کنند.

 

اسنوپ داگ رپر مشهور از جمله افرادی بود که در سندباکس، خانه مجلل خود را ساخت و با فروش بلیت‌ های VIP، کاربران را به شرکت در کنسرت مجازی دعوت کرد.

 

افزایش نیاز به تعاملات مجازی و گسترش مفهوم متاورس باعث شد تا زمین‌ ها با قیمت‌ های میلیون دلاری خرید و فروش شوند.

 

۷-مالکیت دیجیتال

خرید و فروش آثار هنری در دنیای واقعی ما امری عادی است و خیلی از افراد ثروتمند به‌ دنبال خرید این دارایی‌ ها هستند تا آنها را به کلکسیون‌ های خود اضافه کنند، خیلی‌های دیگر هم املاک و مستغلات می‌خرند تا از شر تورم راحت شوند.

 

آثار هنری و زمین‌ های مجازی در متاورس هم طرفداران زیادی پیدا کرده است و افراد زیادی را می‌توان پیدا کرد که در متاورس، زمین و آثار هنری می‌خرند و می‌فروشند.

 

مالکیت این دارایی‌ ها به‌لطف توکن‌ های غیر مثلی ممکن می‌شود، مثلاً در متاورس هر قطعه زمین یک توکن غیرمثلی است و هر کسی که توکن را در کیف پول خود داشته باشد مالک آن زمین است.

 

داستان آثار هنری هم به همین شکل است و هر کسی که توکن اثر را در اختیار داشته باشد، در واقع صاحب آن است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توکن‌ های غیر مثلی می توانید به مقاله ی کوین و توکن در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

۸-تفریح

متاورس و تلفیق آن با فناوری واقعیت افزوده و واقعیت مجازی این امکان را به کاربران می‌دهد که بدون ترک صندلی‌شان، فعالیت‌ هایی مثل قایق‌سواری، فوتبال و پرش از ارتفاع را تجربه کنند.

 

دنیا های مجازی مثل ماین کرفت (Minecraft)، سکند لایف (Second Life) و ایو آنلاین (EVE Online)، تجربه‌هایی مشابه را در دنیایی کاملاً ساختگی برای کاربران فراهم می‌کنند.

 

۹-اقتصاد و بانکداری

بانکداری و امور مالی سنتی توسط ظهور امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در متاورس جایی ندارد و همین مسئله به معنای ان است که دیفای و ارزهای دیجیتال می‌توانند در متاورس جایگاهی پر اهمیت داشته باشند.

 

در واقع به‌لطف همین امور مالی غیرمتمرکز است که NFT ها و دارایی‌ های دیجیتال می‌توانند در تعاملات مالی دنیا های مجازی مورد استفاده قرار گیرند.

 

اگر بانک‌ ها و مؤسسات مالی همچنان رویکردی منفعل در این حوزه پیش بگیرند، احتمالاً از رقابت حذف می‌شوند، چراکه روز به‌ روز افراد بیشتری به‌سمت تعامل با متاورس پیش می‌روند و همین مسئله نیاز به راهکار های نوین مالی را بیشتر می‌کند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دیفای می توانید به مقاله ی مربوط به آن در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

۱۰-بورس توزیع شده

کاربران می‌توانند ارز های دیجیتال را بدون نیاز به موسسات شخص ثالث مبادله کنند که این امر تراکنش‌ های مالی همتا به همتا را ایمن و دسترسی، ذخیره و انتقال ارزش را تسهیل می‌کند.

 

اولین ازدواج دنیای متاورس

 

 

پروژه‌های مشهور و بهترین ارز های متاورسی برای سرمایه گذاری

 

۱-Decentraland

MANA

یک پلتفرم بازی مبتنی بر توکن های غیرقابل تعویض (NFT) و قراردادهای هوشمند است که در سال ۲۰۱۶ راه اندازی شد.

 

Decentraland جزو ارزهای متاورس است و از فناوری واقعیت مجازی (VR) استفاده می‌کند که دنیای واقعی را با واقعیتی که به صورت دیجیتالی تولید می‌شود، ترکیب می‌کند.

 

این پلتفرم مانند همه بازی‌ های NFT به شما امکان می‌دهد آیتم‌ های بازی‌ ها را مبادله کنید و گیمر می‌تواند در حین بازی درآمد کسب کند.

 

با استفاده از ارز MANA می توان محصولات درون بازی را معامله یا مبادله کرد، مالکیت زمین برابر با مالکیت دارایی است.

 

 

۲-Axie Infinity

AXS

ارز اکسی اینفینیتی توکن بومی یک پلتفرم بازی NFT است که به پرورش حیوانات خانگی مجازی اختصاص داده شده است.

 

برای پیشرفت در بازی باید حیوانات خانگی مجازی را جمع آوری کرد که آن‌ ها به عنوان دارایی دیجیتال معامله شده در این سایت عمل می‌کنند.

 

در فیلیپین بیش از ۶۰% جمعیت به طور فعال در بازی Axie Infinity شرکت می‌کنند.

 

 

۳-Theta Network

THETA

تتا THETA یک شبکه مبتنی بر بلاک چین است که برای پخش ویدئو ساخته شده است.

 

این شبکه به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز عمل می کند که در آن کاربران پهنای باند و منابع محاسباتی را به صورت همتا به همتا (P2P) به اشتراک می گذارند.

 

این پروژه قصد دارد صنعت پخش ویدیو را کاملا عوض کند.

 

 

۴-The Sandbox

SAND

سند باکس یک پلتفرم مجازی مبتنی بر اتریوم است که در سال ۲۰۱۲ ایجاد شد و فرصت‌هایی را برای گیمر ها و سرمایه گذاران فراهم می‌کند تا در بازی و تجارت، شرکت کنند.

 

این پلتفرم به هر کسی اجازه می‌دهد کالاهای دیجیتالی را ایجاد کند، به اشتراک بگذارد و یا مبادله کند.

 

بسیاری از این دارایی‌ها، مجموعه بازی‌ های آنلاین هستند که بازیکن می‌تواند از یک شخصیت در بسیاری از بازی‌ ها استفاده کند.

 

محبوبیت آن از این واقعیت ناشی می‌شود که به بازیکنان اجازه می‌دهد از راه‌ های مختلفی درآمد کسب کنند که برای بازی فقط به دو آواتار و زمین نیاز دارید.

 

 

۵-Enjin Coin

ENJ

یک پلتفرم مبتنی بر اتریوم است که در سال ۲۰۰۹ برای ترویج ایجاد و تجارت NFT تأسیس شد.

 

این پلتفرم صرفا یک بازی نیست، بلکه یک شبکه پشتیبانی آنلاین مبتنی بر بلاک چین است.

 

 

۶-WAX

WAXP

ارز وکس یک بلاک چین هدفمند است و به گونه ای طراحی شده است که معاملات تجارت الکترونیک را سریع تر، ساده تر و ایمن تر کند.

 

WAX مجموعه ای از ابزارهای مبتنی بر بلاک چین را ایجاد کرده که بازار های غیر متمرکز برنامه (DApp) و توکن های غیرقابل تعویض را می توان بر اساس آن ها ساخت.

 

معماری بلاک چین WAX از زمان بلوک ۵۰۰ میلی ثانیه ای و تراکنش های بدون کارمزد برای مشتریان پشتیبانی می کند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد DApp می توانید به مقاله ی بلاک چین در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

 

۷-Star Atlas

ATLAS

ارز استار اطلس ATLAS یک ارز متاورس است که بر روی بلاک چین متاورس Solana اجرا می شود و کلید مناظر و امکانات جدید هیجان انگیز است.

 

بلاک چین متاورس Solana مانند اتریوم سریع، ایمن و مطمئن است اما مقیاس پذیرتر و ارزان تر است.

 

می‌توانید از ارز ATLAS برای خرید هر یک از دارایی‌ های دیجیتالی که برای شرکت در بازی اطلس نیاز دارید از جمله زمین، کشتی، اعضای خدمه و تجهیزات استفاده کنید.

 

 

۸-Bloktopia

BLOK

بهترین رمزارز متاورس برای افرادی که ادغام VR و NFT را جستجو می کنند و روی بلاک چین Polygon اجرا می شود.

 

Bloktopia یک متاورس است که دارای یک آسمان خراش مجازی با ۲۱ طبقه است، تیم Bloktopia می خواهد به بیت کوین ادای احترام کند که سقف آن ۲۱ میلیون است.

 

در این آسمان‌خراش واقعیت مجازی، اعضای Bloktopia می‌توانند آواتار های خود را ایجاد کنند، معاشرت کنند، در مورد رمزارز ها بیاموزند و املاک و مستغلات متاورس را خریداری کنند.

 

 

۹-Aavegotchi

GHST

به عنوان Metaverse Litepaper شناخته می‌شود و یک پروژه بازی NFT مبتنی بر اتریوم است که دارای یک سیستم وام به نام Aave است.

 

این پلتفرم یک ارز جدید ERC-20 به نام Gotchus Alchemica را به سیستم خود اضافه کرده است.

 

این تیم در حال کار بر روی مکانیزمی است که ارزش NFT‌ ها را با داشتن توکن های بیشتر در پلتفرم افزایش می‌دهد و بالعکس، این موراد برخی از ابتکاراتی هستند که به گسترش Metaverse کمک می‌کنند.

 

 

۱۰-Gala

GALA

پروژه Gala Games قصد دارد با بازگرداندن کنترل بازی‌ ها به بازیکنان، صنعت گیمینگ را در مسیر متفاوتی از آن چه در حال تجربه کردن است قرار بدهد و این صنعت بزرگ را متحول کند.

 

گالا گیمز به عنوان یکی از قوی‌ ترین و بهترین پروژه های متاورس قصد دارد با کمک فناوری بلاک چین، تفکر خلاق را با امکان کنترل دارایی‌ های درون بازی به کاربران بازگرداند.

 

در پروژه های متاورس ساخته شده روی گالا گیمز به لطف بهره بردن از توکن‌ های غیر مثلی، بازیکنان مالکیت واقعی آیتم‌ های خود را دارند.

 

تا امروز چند بازی معروف روی این پلتفرم ساخته شده است که به عنوان نمونه باید به Town Star ،Spider Tanks ،Mirandus و Fortified اشاره کرد.

 

 

۱۱-Ethverse

ETHV

ایث ورس یک جهان مجازی باز، تعاملی و غیر متمرکز است که با استفاده از بلاک چین اتریوم و موتور بازی‌سازی Minecraft ایجاد شده است.

 

ایث ورس شامل قطعات زمینی است که کاربران درونش می‌توانند هر چیزی را که تصور می‌کنید بسازند و برای ساخت و ساز در یک قطعه زمین، کاربر باید یا مالک آن باشد یا مجوز را از مالکش دریافت کند.

 

هر قطعه زمین دارای نام منحصر به‌فرد خود است که در بلاک چین ثبت می‌شود و علاوه بر امکان فروش و انتقال مالکیت، توانایی اجاره دادن زمین‌ ها نیز وجود دارد.

 

شهروندان دنیای متاورس ETHVerse، از ارز دیجیتال اختصاصی این پلتفرم یعنی ETHV برای تمام معاملات استفاده می‌کنند.

 

 

۱۲-Illuvium

ILV

 

یک گیم جنگی فانتزی جهان باز است و بر بستر اتریوم ایجاد شده و ارز دیجیتال بومی آن یعنی ILV نیز یک توکن اتریومی است.

 

به عقیده بسیاری ایلویوم اولین بازی AAA ساخته شده روی Ethereum محسوب می‌شود، بازی‌های ویدیویی در دسته‌بندی AAA به خاطر صرف بودجه‌ های هنگفت در توسعه و بازاریابی از بقیه متمایز می‌شوند.

 

جهان Illuvium توسط موجوداتی به نام Illuvials پوشیده شده است که بازیکنان این پروژه بازی متاورس زیبا از آن‌ها در مبارزات استفاده می‌کنند و بعد از هر مبارزه باید از موجودات مراقبت‌ های لازم را داشته باشند تا از آن‌ها برای نبرد های بعدی استفاده کنند.

 

صرافی‌ های بایننس، کوکوین، اوکی اکس و دیگر پلتفرم‌ های بزرگ، خرید و فروش ارز دیجیتال توکن این متاورس یعنی ILV را لیست کرده‌اند.

 

 

۱۳-Efinity Token

EFI

Efinity یک زنجیره بلوکی NFT است و از توکن ضد تورمی EFI قدرت می‌گیرد که سازگار با محیط زیست است و مقیاس پذیری قابل توجهی دارد.

 

اینفینیتی به عنوان یکی از بهترین پروژه های متاورس میزبان جهان‌ های سه بعدی و ارز های دیجیتال متعددی است و برای توسعه‌ دهندگان بازی و اپلیکیشن مبتنی بر بلاک چین بستری بسیار مناسب برای ساخت ارزهای دیجیتال و پروژه های متاورس روی بلاک چین پولکادات می باشد.

 

قابلیت پرداخت کارمزد تراکنش‌ها، ساخت قراردادهای هوشمند، مخازن سوخت، حساب‌های گسسته، مبادله‌ های فوری، پشتیبانی از چند امضایی بومی، کشف قیمت، بازارهای زنجیره‌ای متقابل و لانچ‌ پد NFT از جمله قابلیت آن است.

 

 

۱۴-Alien Worlds

TLM

ایلین ورلدز یا دنیای بیگانه یک جهان متاورس غیر متمرکز متکی بر توکن‌ های غیر مثلی است که در آن بازیکنان برای به دست آوردن منابع کمیاب یعنی رمز ارز Trilium با نماد TLM در یک اقتصاد با محوریت جهان‌های سیاره‌ای رقابت می‌کنند.

 

سرعت پیشرفت بازیکنان با استیکینگ توکن TLM افزایش پیدا می‌کند، همچنین هولدرهای TLM به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال متاورس در رای‌ گیری‌ های سازمان‌ های مستقل غیر متمرکز این پروژه متاورس (Planet DAO) شرکت داده می‌شوند.

 

دنیای بیگانه به بازیکنان خود که کاوشگر نامیده می‌شوند اجازه می‌دهد تا از طریق گیم پلی این پروژه جوایز پولی کسب کنند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استیگینک می توانید به مقاله ی مربوط به آن در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

 

۱۵-Decentral Games

DG

دیسنترال گیمز یک کازی*نوی مبتنی بر متاورس است و از طریق یک سازمان خودمختار غیر متمرکز (DAO) اداره می‌شود.

 

علاوه بر یک دنیای مجازی برای کارت بازی برای کاربران بستری به منظور برگزاری رویداد های سه‌بعدی مجازی فراهم کرده است.

 

نماد ارز دیجیتال اختصاصی این متاورس DG است که بازیکنان در این پروژه متاورس می‌توانند با فعالیت، تأمین نقدینگی استخرهای نقدینگی و همچنین مشارکت در اداره و مدیریت وجوه خزانه پلتفرم، DG رایگان کسب کنند.

 

خزانه دیسنترال گیمز dgTreasury نام گرفته که در واقع صندوقی برای جمع‌ آوری و پرداخت جایزه است، وقتی بازیکنان در بازی‌ هایی مثل بلک جک و رولت با استفاده از ارز های دیجیتال مانا و دای تراکنش‌ انجام می‌دهند، کارمزد های مربوط به آن‌ها در این صندوق جمع‌آوری خواهد شد.

 

 

۱۶-Somnium Space Cubes

CUBE

سومنیوم اسپیس نیز یک پلتفرم سوار بر بلاک چین اتریوم است.

 

چشم‌انداز تیم توسعه متاورس نام برده این است که یک دنیای کاملا جدید به عنوان مکانی برای زندگی، کار، سرگرمی، ترید، خرید زمین و تولید محتوا برای کاربران ایجاد کند.

 

به ادعای سازنده جهان اینجا مکانی برای تجربه ناشناخته‌ ها، انجام دادن غیر ممکن‌ ها و همچنین ملاقات و ارتباط با مردم سراسر دنیا در یک مکان مشخص است.

 

سازنده Somnium Space می‌خواهد یک متاورس در سه سطح تکنولوژیکی، تجاری و متافیزیکی ارائه کند.

 

 

۱۷-Highstreet

HIGH

یکی دیگر از ارزهای دیجیتال و پروژه های متاورس با تمرکز بر بحث درآمدزایی از طریق کسب درآمد از بازی (Play To Earn) P2E های استریت است.

 

در اینجا بازیکنان می‌توانند در فعالیت‌های درون متاورس مانند جستجو و کاوش در فضای متاورس، رویداد های اجتماعی و دیگر موارد شرکت کنند و ضمن به دست آوردن توکن‌ های غیر مثلی (NFT) مختلف، رتبه خود را در این جهان مجازی افزایش بدهند.

 

در قلب پروژه متاورس نام برده ارز دیجیتال HIGH قرار گرفته که هولد آن برای پیشرفت در های استریت ضروری است و از آن می توان برای خرید زمین‌های مجازی و دیگر انواع آیتم استفاده کرد.

 

در صورتی که این بستر بتواند آن چه در وایت پیپر و چشم‌انداز خود وعده داده عملی کند، به یکی از بهترین و قوی‌ ترین پروژه های متاورس تبدیل خواهد شد.

 

 

۱۸-Xaya

CHI

زایا به حل مسائل اساسی مربوط به مقیاس‌ پذیری در بلاک چین‌ ها از نظر عملکرد و پیچیدگی محاسبات اپلیکیشن‌ های غیر متمرکز و پروژه های متاورس پرداخته است.

 

این بستر دارای ارز دیجیتال اختصاصی خود با نماد CHI است.

 

شرکت Autonomous Worlds Ltd سازنده پلتفرم گیمینگ و متاورس بلاک چینی زایا در یک مشارکت استراتژیک با پالیگان، معروف‌ ترین راهکار بهبود مقیاس‌پذیری لایه دومی اتریوم، امضا کرد.

 

هدف این همکاری، آوردن زیرساخت‌ های گیمینگ غیر متمرکز به زنجیره جانبی اتریوم پالیگان بوده است.

 

 

۱۹-OVR

OVR

OVR پلتفرمی برای تجربه واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) است که روی اتریوم ساخته شده است و از توکن بومی آن با نماد OVR برای تبادل ارزش در پلتفرم استفاده می‌شود.

 

دارایی‌ های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در این پلتفرم متاورس به لطف استفاده از توکن‌ های غیر مثلی ERC-721 اتریوم به موقعیت‌ های جغرافیایی متصل می‌شوند.

 

جهان در اینجا به ۱.۶ تریلیون شش ضلعی تقسیم شده است که هر کدام یک کد سه کلمه‌ ای انگلیسی دارد.

 

هر شش ضلعی OVRLand نشان‌دهنده موقعیت جغرافیایی منحصر به‌ فرد است و مالک OVRLland می‌تواند تصمیم بگیرد چه تجربه واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی در آن موقعیت نشان داده شود.

 

 

۲۰-UFO Gaming

UFO

یوفو گیمینگ یا یو اف او گیمینگ یک توکن بازی اجتماعی بین کهکشانی کاملا غیر متمرکز است.

 

تخصص آن ساخت بازی‌ های مخصوص کسب درآمد (Play To Earn)، محیط‌های متاورس، زمین‌ ها و املاک مجازی و توکن غیر مثلی است که در این بستر برای تمام پرداخت‌ ها و مبادلات به ارز دیجیتال UFO نیاز دارید.

 

یکی از بهترین محصولات ایجاد شده روی آن سوپر گالاکتیک (Super Galactic) یا ابر کهکشانی است که یک گیم نقش‌ آفرینی با مضمون فضایی است و در آن بازیکنان با هزینه توکن‌ های UFO خود قادر هستند شخصیت‌ های دلخواهشان را در قالب توکن‌ های NFT خلق و اهداف متفاوتی را در اقصی نقاط کهکشان دنبال کنند.

 

با مراجعه به وب سایت CoinMarketCap بخش Metaverse می‌توانید لیست کامل ارزهای دیجیتال متاورس را مشاهده کنید.

 

 

لطفاً قبل از سرمایه گذاری و خرید کوین های نام برده شده،

مطالعات لازم را بر روی آنها داشته باشید،

سپس سرمایه گذاری کنید،

تا متضرر نشوید.

 

 

error: !گلدبازار : محتوا غیر قابل کپی هستند