نهنگ،گاو،خرس

نهنگ، گاو و خرس در بازار ارز دیجیتال

برخی مفاهیم در دنیای ارز دیجیتال ممکن است گیج کننده باشد اگر اصطلاحات نهنگ، گاو نر و خرس را شنیدید و احتمالا این سوال برای شما پیش می آید این حیوانات چه ارتباطی با ارز های دیجیتالی مانند بیت کوین دارد.

 

۱-نهنگ 

اصطلاح نهنگ ارز دیجیتال برای توصیف افراد یا سازمانی استفاده می شود که مقدار زیادی رمز ارز خاص در اختیار داشته باشند.

 

برای تعیین این مقدار آستانه دقیقی وجود ندارد، اما برخی می گویند که یک نهنگ بیت کوین باید حداقل ۱۰۰۰BTC داشته باشند.

 

در تعریف دقیق تر می توان گفت نهنگ ارز دیجیتال به عنوان شخصی تعریف می شود که به اندازه کافی کوین یا رمز ارز داشته باشند تابتواند از طریق خرید یا فروش مقادیر زیاد، تاثیر قابل توجهی بر قیمت های بازار بگذارند.

 

هرگاه جهشی شدید و ناگهانی روی نمودار کوین خود مشاهده کردید بدانید که یک یا چند نهنگ هستند که دارند بر ارزش آن تاثیر می گذارند.

 

برخی از نهنگ های ارز دیجیتال در فضای رمز نگاری شامل گروه های سرمایه گذاری مانند  Fortress , Capital , Investment Group , Falcon Global Capital هستند.

 

حال تصور کنید که اگر این نهنگ ها برای تاثیر گذاری بر ارزش کوین ها به هم بپیوندند چه اتفاقی رخ می دهد؟

 

به این منظور شما باید این نهنگ ها را بهتر بشناسید تا بتوانید در مواقع مناسب اقدامات لازم را انجام دهید، زیرا آینده شما تا میزان زیادی تحت تاثیر رفتار آنها قرار دارد.

 

نهنگ رمز ارز تاثیر زیادی بر شرایط بازار می گذارد، اینکه قیمت ها چطور بالا و پایین بشوند در بیشتر مواقع به تصمیمی که آنها اتخاذ می کنند،بر می گردد.

 

آنچه که بیشتر خطرناک است این است که این نهنگ های ارزی بخواهند با هم تصمیمات مشترکی بگیرند.

 

مثلا فرض کنید چند نفر از آنها دور هم جمع می شوند و تصمیم بگیرند که در یک لحظه تمام کوین های خود را بفروشند، تاثیری که این تصمیم بر بازار رمز ارزها می گذارد می تواند فاجعه باشد و کل ارزش بیت کوین را تحت تاثیر خود قرار دهد.

 

به طور مثال هنگامی که یک سفارش خرید گسترده به دست این نهنگ ها انجام می شود می تواند قیمت یک رمز ارز خاص را افزایش دهد، زیرا عمل نهنگ های ارزی این سیگنال را به بازار می فرستند که آن دارایی خاص، تقاضای بیشتری دارد.

 

با این حال لازم نیست بیش از حد نگرانی این نهنگ ها باشید، در عمل بسیاری از این بازیکنان بزرگ در بازار رمز ارزهای معمولی تجارت نمی کنند، در عوض آنها در معاملاتی که تحت عنوان فرابورس (OTC) شناخته می شود فعالیت دارند.

 

طبق قانون ۲۰-۸۰ ، ۲۰% دارندگان بیت کوین، بیش از ۸۰% ارزش بیت کوین در ایالات متحده را در اختیار دارند.

 

طبق داده های BitinfoCharts.Com، فقط سه کیف پول بیت کوین ۷.۳۹% از کل بیت کوین در گردش را دارا هستند که ارزش آن در سال ۲۰۲۱ بیش از ۵۰۰ میلیون دلار است و ۱۰۰ کیف پول برتر ۳۱% از کل بیت کوین را با ارزش بیش از ۲۰ میلیارد دلار در اختیار دارند.

 

برای آنکه یک نهنگ ارز دیجیتال شوید نیازی نیست که لزوما پولدار باشیدT در پروژه های بزرگ ICO، رمز ارزها با قیمت بسیار پایینی فروخته می شود و اگر تصمیم به موقع و عاقلانه ای بگیرید می توانید به راحتی تبدیل به یک نهنگ شوید.

 

۲-بازار گاوی

بازار گاوی به شرایطی از بازار گفته می شود که در طی آن قیمت ها در بازار مالی، پیوسته در حال افزایش و رشد باشد.

 

معمولا از اصلاح بازار گاوی برای بازار بورس اوراق بهادار استفاده می شود، اما می توان از آن در رابطه به هر چیز که مورد معامله قرار می گیرد می توان استفاده کرد: سهام ارز، مسکن و انواع کالا است.

 

معمولا از اصطلاح بازار گاوی برای بازار های مالی استفاده می شود که نوسانات زیادی را تجربه کرده باشد.

 

در بازار های گاوی بازه های زمانی طولانی مدت بوده که در بازه زمان ها تعداد دارایی های بیشتری در حالت صعودی قرار می گیرد.

 

این حالت های صعودی می تواند دوره های چند ماه و یا حتی چند ساله نیز باشد.

 

اساس تشکیل بازار های گاوی مرتبط به چند دلیل است که خوش بینی به شرایط فعلی بازار، انتظار های مثبت برای داشتن نتایج قوی و اعتماد در سرمایه گذاری است.

 

تخمین شرایط بازار در آینده چندان ساده نیست و علت آن هم مر بوط به دلایل روانی موجود در بازار و فعالیت های نوسان گیری کوتاه مدت است.

 

هیچ تعریف خاصی برای بازار گاوی وجود ندارد، اما بهترین تعریفی که می توان برای بازار گاوی بیان کرد این است که رشد قیمت ها در حدود ۲۰ درصد بعد از یک افت ۲۰ درصدی در بازار است.

 

اما از آنجایی که یش بینی بازار کار سختی است،تحلیل گران بازار تنها بعد از شکل گیری چنین شرایطی قادر به شناسایی این شرایط هستند.

 

به صورت کلی بازار گاوی تحت شرایط اقتصادی قوی و با نرخ بالای تولیدی ناخالص داخلی و افزایش سود شرکت ها ایجاد می شوند.

 

بازارهای گاو نر معمولاً با خوش بینی و اعتماد سرمایه گذاران مشخص می شوند.

 

به عنوان مثال رسیدن بیت کوین به ۲۰۰۰۰ دلار در ۲۰۱۷ نمونه بارز بازار گاوی است.

 

۳-بازار خرسی

هنگامی که ما در مورد خرس در بازار ارزهای دیجیتال صحبت می کنیم به وضعیتی از بازار اشاره می کنیم که بازار نزولی است و در آن فشار فروش، بیشتر از فشار خرید می باشد.

 

در طی یک بازار خرسی می توانید انتظار داشته باشید که قیمت ها پایین ترین سطح را داشته باشند.

 

یک مثال از بازار خرسی، روند بیت کوین در آغاز سال ۲۰۱۸ است.

 

مهم این است که بازار خرسی را با اصلاح قیمت اشتباه نگیرید، بازار خرسی یک دوره زمانی پایدار است که با حرکات قابل توجه رو به پایین مشخص می شود. 

 

اصلاح قیمت زمانی صورت می گیرد که قیمت ارز یا کالایی که بیش از ارزشش معامله می شود، اصلاح شود.

 

به زبان ساده بازار خرسی، بازه زمانی است که قیمت در یک بازار مالی نزولی است.

 

بازار های خرسی، بازار های پرخطری هستند و می توانند به راحتی تمام سرمایه افراد تازه کار را از آن ها بگیرند.

 

در این صورت سرمایه گذار یا معامله گر برای همیشه ترسیده می شود و دیگر به سرمایه گذاری یا معامله گری در بازار مالی باز نمی گردد.

 

تریدر ها اصطلاح جالبی در این باره دارند که می گویند: پله پله بالا می روی و با آسانسور پایین می آیی.

 

به عبارتی دیگر معمولا حرکت رو به بالا به آهستگی انجام می شود در حالی که سقوط، ناگهانی و خطرناک است.

 

زمانی که قیمت ها به سمت نزولی شدن متمایل می شود، تریدر ها سیگنال را دریافت می کنند و فورا دارایی خود را در بازار ارزهای دیجیتال خارج می کنند، مثل مهره های دومینو به دنبال آن ها سرمایه گذاران و افراد بیشتری از بازار خارج می شوند و قیمت بیشتر و بیشتر افت می کند.

 

اگر بازار اهرمی باشد این افت شدید تر خواهد شد، نقدینگی در بازار افزایش یافته و نقدینگی بالا و فروش بیش از حدی را با خود به همراه خواهد داشت.

 

اصطلاحا گفته می شود سرمایه گذاران در بازار مثل خرس (Bearish) عمل می کنند به این معنی که انتظار دارند قیمت ها افت کنند.

 

همچنین بدین معنا است که در بازار های این چنینی تمایلات بازار بسیار کم می شود، اما به این معنا نیست که تمامی افراد فعال بازار در موقعیت های کوتاه مدت قرار می گیرند، بلکه ان ها انتظار دارند قیمت ها پایین تر آمده و برای موقعیت های مناسب تر کمین کرده اند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تریدر می توانید به مقاله ی مربوط به آن در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

تفاوت های بازار گاوی و خرسی

بازار گاوی مخالف بازار خرسی است.

 

در مقیاس با بازار صعودی باید بگوییم که همواره افراد در بازار های افراد گاوی، احساس رضایتمندی بیشتری دارند، چون قیمت ها صعودی هستند و همبستگی بالاتر از حد معمول و دارایی اکثر افراد افزایش می یابد.

 

این دو بازار یک تفاوت ساده باهم دارند، در بازار گاوی قیمت ها بالا می روند در حالی که در بازار خرسی قیمت ها افت می کنند.

 

یکی از تفاوت های چشم گیری دیگر این دو در این است که بازار های خرسی می توانند ثبات طولانی تری داشته باشند.

 

در بازار خرسی، نوسانات بسیار کم است و معاملات کمی انجام می شود و بالعکس در بازار گاوی، خرید بیستر می شود.

 

شرایط تبدیل بازار گاوی به بازار خرسی

زمانی که اغلب مردم در بازار بورس هستند بازار گاوی شرایط لازم برای تبدیل به بازار خرسی را خواهد داشت.

 

در بازار گاوی افراد جدید متقاعد می شوند که بازار صعودی بوده و شرایط خوبی برای خرید وجود دارد و اغلب افراد در آخرین لحظه تصمیم می گیرند اقدام به خرید کنند.

 

مردم برای انجام چنین کاری اغلب دلایل قانع کننده ای اقتصادی و منطقی دارند اما در حقیقت برای انجام چنین کاری اطلاعات چندانی نداشته و تنها منطقی که برای انجام این کار دارند این است که همه این کار را انجام می دهند.

 

خریداران قدیمی تر علاقه مند هستند که قیمت ها افزایش یابد و دلشان نمی خواهد که افزایش قیمت ها متوقف شود.

 

در این میان اگر جمعیتی از مردم وارد بازار شوند و اقدام به خرید کنند، افرادی که حرفه ای هستند می دانند پایان راه نزدیک است.

 

بنابراین حرفه ای ها قبل از رسیدن به آخر خط شروع به فروش می کنند.

 

در اینجاست که مردم عادی تحت شرایطی بدی قرار می گیرند چون به موقع وارد بازار نشده اند، چرا که حرفه ای ها قبل از رسیدن به آخر خط تمامی رمزارز ها را فروخته اند که در این حالت قیمت ها کاهش می یابد و بازار خرسی می شود.

 

در این شرایط قیمت های پایین به جای اینکه برای خریداران جذاب باشد آنها را دچار استرس و اضطراب می کند، و در نتیجه شروع به فروش می کنند.

 

 

error: !گلدبازار : محتوا غیر قابل کپی هستند