وایت پیپر

وایت پیپر یا اوراق سفید White Paper

وایت پیپر که در فارسی تحت‌ عنوان اوراق سفید ترجمه شده است، در حقیقت به گزارشی جامع و کامل از عملکرد یک طرح یا پروژه و مشکلی که حل می‌کند اشاره دارد.

 

کاربرد وایت پیپر محدود به دنیای ارزهای دیجیتال نیست اما امروزه این اصطلاح در فضای بلاک چین و ارزهای دیجیتال نیز بسیار کاربرد دارد و به‌ کرات دیده می‌شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بلاک چین می توانید به مقاله ی مربوط به آن در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

 

وایت پیپر در حوزه ارزهای دیجیتال

وایت پیپر در حوزه ارزهای دیجیتال سندی، معمولاً یک فایل PDF است که توضیحی جامع از یک پروژه غیرمتمرکز (ارز دیجیتال یا شبکه مبتنی بر بلاک چین) در آن ارائه شده است.

 

در حقیقت وایت پیپر یک معرفی‌ نامه از پروژه است که به خواننده توضیح می‌دهد یک پروژه قرار است چه مشکلی را حل کند.

 

زمانی که با یک ارز دیجیتال جدید روبه‌رو هستیم، علی‌الخصوص اگر این پروژه در مرحله عرضه اولیه سکه یا همان ICO قرار داشته باشد، اولین گامی که برای تحلیل آن باید برداریم مطالعه وایت پیپر است.

 

هدف از نگارش این سند در فضای ارزهای دیجیتال، ارائه نقشه‌ای دقیق از آینده این ارزها و برنامه‌ های آنهاست.

 

توضیح جامعی از خود محصول و فناوری‌ ای که پشت آن قرار دارد، مشکلی که این محصول قرار است آن را حل کند، جزئیاتی در خصوص توکن دیجیتال آن و اطلاعاتی در مورد تیم توسعه‌دهنده و نقشه راه آن‌ها برای این پروژه، از جمله مواردی هستند که در وایت پیپر باید به آنها اشاره شود.

 

معروف‌ترین وایت پیپر موجود در دنیای ارزهای دیجیتال، گزارش معرفی بیت کوین است.

 

این وایت پیپر با عنوان بیت کوین، یک سیستم پرداخت نقدی الکترونیک و همتابه‌همتا، در سال ۲۰۰۸ توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، خالق ناشناس بیت کوین منتشر شده و تولد اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهان را رقم زده است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیت کوین می توانید به مقاله ی مربوط به آن در همیار گلدبازار مراجعه کنید.

دانلود وایت پیپر بیت کوین (کلیک کنید)

 

 

اهمیت وایت پیپر پیش از سرمایه‌گذاری

 

۱-این امکان را می‌دهد تا خود پروژه را درک کنید و با آن آشنا شوید.

 

۲-با مطالعه وایت پیپر می‌توانید مشکلی را که این پروژه در صدد رفع آن است کشف کنید و بررسی کنید که آیا این پروژه خواهد توانست چنین مشکلی را حل کند یا خیر.

 

۳-مطالعه وایت پیپر توانایی سنجش اعتبار توکن پروژه را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما خواهید توانست با دید بازتری در خصوص سرمایه‌گذاری یا سرمایه‌گذاری نکردن بر روی آن تصمیم‌ گیری کنید.

 

نباید این نکته را فراموش کرد که وایت پیپرها را تیم پروژه می‌نویسند و بنابراین تا زمانی که بررسی و تحلیل دقیق انجام نشود، به‌صورت مستقیم نمی‌توان نکته منفی در یک وایت پیپر پیدا کرد.

 

بدیهی است که تیم توسعه یک پروژه در گزارش‌ های خود تنها از پروژه خود تعریف و تمجید می‌کنند، اما با بررسی عمیق می‌توان نقاط ضعف و گفته‌ نشده پروژه را پیدا کرد.

 

 

بخش های وایت پیپر

 

۱-چکیده Abstract

در قسمت چکیده، یک دید کوتاه اما کلی از پروژه و بخش‌های پیش‌رو به شما ارائه خواهد شد که در حقیقت وظیفه چکیده این است که شما را به مطالعه ادامه مطلب ترغیب کند و کنجکاوی شما را در خصوص جزئیات پروژه برانگیزد.

 

۲-مقدمه Introduction

در قسمت مقدمه معمولاً مطالب پایه‌ای مانند ماهیت بلاک چین و ارزهای دیجیتال و مزایای آن‌ها گنجانده می‌شود و همچنین بازاری که این ارز دیجیتال قصد ورود به آن را دارد در همین قسمت معرفی خواهد شد.

 

۳-تعریف مشکل Problem

این قسمت جزئیات بیشتری را در خصوص بازار هدف پروژه در اختیار کاربران قرار می‌دهد و با دقت بیشتری چالش‌های موجود در صنعت ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کند که این چالش‌ ها می‌توانند از نوع فنی و یا مربوط به نوع مدیریت کسب‌ و کارها در این حوزه باشند، راه‌ حل‌ های فعلی هم که برای مقابله با این چالش‌ ها در نظر گرفته شده‌اند در این قسمت عنوان شده و تیم توسعه‌دهنده، دلایل خود را برای کافی نبودن راه‌حل‌ های موجود بیان می‌کند.

 

۴-توضیح محصول Description

در این قسمت می‌توانید توضیح محصول معرفی‌شده را از زبان توسعه‌ دهنده یا توسعه‌ دهندگان آن مطالعه کنید و دریابید که این پلتفرم، محصول یا سرویس دقیقاً چه کاری را انجام می‌دهد، عملکرد آن به چه شکل است و چگونه خواهد توانست مشکلات عنوان‌شده را برطرف کند.

 

۵-جزئیات فنی Technical Details

در این قسمت از گزارش، شما جزئیات فنی مربوط به بلاک چین پروژه موردنظر را خواهید یافت، مواردی از جمله توضیح دقیق و فنی شیوه توسعه محصول، مشخصات فنی آن و روش توسعه و عرضه کوین یا توکن دیجیتال آن از جمله مواردی هستند که در این قسمت از سند با آن‌ها مواجه خواهید شد.

 

۶-توکن Token

این قسمت به‌طور کامل به کوین یا توکن دیجیتال پروژه اختصاص دارد که با مطالعه این قسمت پی خواهید برد که این کوین یا توکن‌های دیجیتال جدید قرار است چه عملکردی داشته باشند، چه ساز و کاری برای عرضه آن‌ها در نظر گرفته شده است و وجود آن‌ها چه نفعی را برای کاربران این پروژه و در مقیاس بزرگ‌تر، جامعه ارزهای دیجیتال به‌همراه خواهد داشت.

 

۷-جزئیات مربوط به عرضه عمومی

اگر این وایت پیپر در راستای فروش یک توکن خاص نوشته شده باشد، اطلاعات مربوط به عرضه عمومی آن نیز در آن گنجانده خواهد شد، نکاتی همچون زمان راه‌اندازی و عرضه بخش‌های مختلف محصول، طرح‌های تشویقی، جزئیاتی در خصوص افراد واجد و فاقد، شرایط برای سرمایه‌گذاری بر روی محصول، شیوه استفاده از سرمایه جذب‌شده و نقشه راه پروژه از جمله مواردی هستند که در این قسمت به آن‌ها دسترسی خواهید داشت.

 

۸-معرفی تیم توسعه‌دهنده

در قسمت‌های انتهایی معمولاً اطلاعاتی در خصوص بنیان‌گذاران پروژه و توسعه‌دهندگان ارشد آن نیز وجود دارد که یکی از ارکان اصلی موفقیت در هر پروژه‌ ی ارز دیجیتالی است، به همین علت وجود این بخش در وایت پیپر اهمیت زیادی دارد و توصیه می‌کنیم حتماً آن را مطالعه کنید تا در این قسمت  سوابق تخصصی هریک از اعضای پروژه را بیابید و با نقشی که در پروژه فعلی ایفا می‌کنند آشنا شوید.

 

۹-جمع‌بندی Conclusion

یک وایت پیپر خوب در نهایت با یک نتیجه‌ گیری به اتمام می‌رسد، در قسمت نتیجه‌گیری، خلاصه‌ای از نکات اصلی پروژه ذکر می‌شود و در صورتی که عرضه عمومی توکن در شرف ‌وقوع باشد، این مسئله در همین قسمت یادآوری خواهد شد تا افراد علاقه‌مند فرصت مشارکت را از دست ندهند.

 

به وایت پیپر اتکا نکنید

اگرچه پیش از سرمایه‌گذاری در یک پروژه مطالعه وایت پیپر لازم است، نباید تنها به این سند اتکا شود.

 

همان طور که بالاتر ذکر شد، یک وایت پیپر از طرف تیم توسعه‌ دهنده منتشر می‌شود و به همین دلیل نمی‌توان دید کاملی از مشکلات و چالش‌ های احتمالی پروژه به دست آورد.

 

به‌جز وایت پیپر معیارهای بسیار زیاد دیگری وجود دارد که نشان می‌دهند آینده یک پروژه تا چه‌اندازه مثبت است، مانند کانال های اجتماعی توییتر، تلگرام و اینستاگرام ارز های دیجیتال.

 

برای مطالعه وایت پیپر ارزهای دیجیتال می توانید به سایت Whitepaper.io مراجعه نمایید.

 

 

error: !گلدبازار : محتوا غیر قابل کپی هستند